Audiencję ogólną Ojciec Święty rozpoczął od powitania przybyłego z Libanu patriarchy Arama I. Katolikosowi Cylicji towarzyszyli biskupi i 50-osobowa grupa wiernych Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. - donosi Radio Watykańskie.
Braterska wizyta jest okazją do zacieśnienia więzi już istniejącej jedności na drodze ku pełnej komunii – podkreślił Papież. Równocześnie wyraził wdzięczność ormiańskiemu patriarsze za osobiste zaangażowanie na polu ekumenizmu. Benedykt XVI nawiązał także do faktu, iż w jednej z zewnętrznych nisz bazyliki watykańskiej umieszczona jest statua św. Grzegorza Oświeciciela, pierwszego biskupa i organizatora Kościoła ormiańskiego.
„Obecność tej statuy przypomina o cierpieniach, jakich doświadczył, gdy przyciągał naród ormiański ku chrześcijaństwu – powiedział Benedykt XVI. – Przypomina także o wielu męczennikach i wyznawcach wiary, których świadectwo wydało obfity owoc w historii waszego narodu. Ormiańską kulturę i duchowość charakteryzuje chluba ze świadectwa przodków, którzy wiernie i odważnie cierpieli w jedności z Barankiem, ofiarowanym za zbawienie świata”.
„W dzisiejszym świecie doświadczamy marginalizacji duchowych wartości i tradycji. Dlatego apostolskie korzenie naszych Kościołów winniśmy wyrażać apostolskim powołaniem – stwierdził w odpowiedzi Papieżowi ormiański patriarcha Cylicji. – Uważam, że potrzebujemy powtórnej ewangelizacji naszych chrześcijańskich wspólnot, naszych rodzin. To jest najpilniejsza potrzeba i priorytet ewangeliczny naszych Kościołów. Dlatego też pragnę dołączyć do misyjnych i ewangelizacyjnych wysiłków Waszej Świątobliwości. Przy tej okazji chciałbym skierować specjalny apel do wszystkich Kościołów, aby przyłączyły się do wysiłków wspólnego ewangelizowania Europy, Bliskiego Wschodu i różnych części świata”.
Aram I piastuje drugą co do ważności godność w Ormiańskim Kościele Apostolskim, po katolikosie Eczmiadzynu. Goszczony jest w Domu św. Marty w Watykanie. Benedykt XVI przyjął go już na prywatnej audiencji 24 listopada. Ponadto w program wizyty wpisano m.in. nawiedzenie Bazyliki św. Pawła za Murami i wykład patriarchy na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim, poświęcony chrześcijanom na Bliskim Wschodzie.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.