Jan Paweł II, który osobiście uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II, podczas swego pontyfikatu stał się głównym wykonawcą jego wskazań. Był ich wytrawnym interpretatorem i wiernym świadkiem. Benedykt XVI zwrócił na to uwagę w przesłaniu do uczestników międzynarodowego sympozjum "Chrystus - Kościół - Człowiek. Sobór Watykański II w pontyfikacie Jana Pawła II".
Zorganizował je w Rzymie Papieski Wydział Teologiczny św. Bonawentury wraz z Fundacją i Ośrodkiem Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II. Benedykt XVI przypomniał podstawową rację zwołania tego Soboru: by Boże zbawienie było dostępne dla dzisiejszego człowieka. Błogosławiąc jego uczestnikom życzył, aby podjęta refleksja przyczyniła się do wskazania wielu satysfakcjonujących odpowiedzi na pytania naszych czasów.
Obrady trzydniowego sympozjum na Seraphicum zainaugurował kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone. W gronie prelegentów są zarówno świadkowie, jak i naukowcy. Organizatorom nie chodzi jednak o aspekt wspomnieniowy. Celem sympozjum jest spojrzenie na pontyfikat Karola Wojtyły w duchu Soboru Watykańskiego II – podkreśla rektor Seraphicum, o. Zdzisław Kijas OFMConv.
„Główne tematy, wokół których będzie się toczyła refleksja to Chrystus, Kościół i osoba ludzka. Podjęcie ich będzie okazją do spojrzenia na drogę, którą przebył Kościół w ostatnich 40 latach” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Kijas. Rektor Seraphicum ma nadzieję, że sesja stworzy okazję do podjęcia próby odczytania miejsca Kościoła w dzisiejszym społeczeństwie i w obliczu przyszłych wyzwań.
Dla Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury, jak i Fundacji Jana Pawła II jest to ważne wydarzenie, gdyż czas Soboru jest ciągle aktualny – zaznaczył kierujący uczelnią franciszkanin. Przypomniał zarazem przekonanie Benedykta XVI, że Sobór ciągle jest do odkrycia, do pogłębienia, do głębszej i bogatszej interpretacji. „Chcemy to czynić w kontekście Jana Pawła II, który w jakimś wymiarze był prorokiem tego, co ma nastąpić. Chcemy wesprzeć się na dziedzictwie Jana Pawła II, bez zamykania się na to, co dokonało się w przeszłości. Chodzi o refleksję nad naszą rolą i odpowiedzialnością w kontekście czasów, w jakich żyjemy, i wyzwań, przed którymi stawia nas świat” – powiedział papieskiej rozgłośni o. Kijas.
W gronie uczestników sympozjum są m.in. kardynałowie Dziwisz, Cafarra, Levada, Poupard, Ryłko, Ruini, abp Amato oraz George Weigel i Rocco Buttiglione. Sympozjum na Seraphicum potrwa do 30 października.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.