Indie: Papież zawiesił biskupa za adopcję młodej kobiety

Benedykt XVI zawiesił biskupa południowoindyjskiej diecezji Koczin - Johna Thattumkala za to, że oficjalnie adoptował młodą kobietę jako swoją córkę.

Rzecznik Rady Biskupów Katolickich Stanu Kerala ks. Stephen Alathara oświadczył, że jest to pierwszy przypadek zawieszenia kapłana katolickiego w ponad dwutysiącletniej historii Kościoła w Indiach.

Ogłaszając swą decyzję 23 października Stolica Apostolska poleciła jednocześnie dokładne zbadanie sprawy kontrowersyjnej adopcji. W tym celu abp Daniel Acharuparambil – metropolita Verapoly (w skład tej metropolii wchodzi diecezja Koczin) ma powołać trzyosobowy zespół biskupów do przeprowadzenia dochodzenia.

W rozmowie z azjatycką agencją katolicką UCANews ks. Alathara zapowiedział, że badanie może potrwać kilka lat. „Komunikat watykański mówi, że ostateczna decyzja może zapaść dopiero po przedłożeniu władzom kościelnym raportu ze śledztwa i do tego czasu biskup pozostanie zawieszony” – stwierdził rzecznik episkopatu stanowego. Wyjaśnił, że w tym czasie hierarcha nie będzie pełnił swego urzędu.

58-letni bp Thattumkal ze Stowarzyszenia Księży od św. Józefa Cottolengo (kottolenginów) przyjął święcenia kapłańskie 3 sierpnia 1974, a biskupem swej diecezji został w czerwcu 2000 r.

Na początku września br. miejscowe środki przekazu podały, że hierarcha przysposobił jako swoją córkę 26-letnią Sony Joseph. Notariusz-kanonista zarejestrował 9 września zgodnie z ustawodawstwem państwowym akt przyznający młodej kobiecie prawo do dziedziczenia majątku biskupa. Spotkał on swą przyszłą „córkę” w czasie pielgrzymki do Ziemi Świętej w kwietniu br. Prawnik Charlie Paul powiedział agencji UCANews, że przepisy indyjskie nie zezwalają na adopcję osoby powyżej 18. roku życia. „Z formalnego punktu widzenia ten akt nie istnieje” – podkreślił.

Cała sprawa zaniepokoiła wielu księży tej diecezji i to oni złożyli skargi na swego biskupa na ręce abp. Acharuparambila i nuncjusza apostolskiego w Indiach abp. Pedro Lopeza Quintany. Ten ostatni wezwał 10 października do siebie bp. Thattumkala w celu uzyskania od niego wyjaśnień.

20 października hierarcha zwołał spotkanie swych księży diecezjalnych i wyjaśnił im, że jedynie „żywi ojcowskie uczucia wobec tej kobiety, która ma siły duchowe”. Księża odrzucili to tłumaczenie i zażądali ustąpienia biskupa. On sam przepraszał również za zamieszanie dla wiary i moralności ludzi oraz oświadczył, że przyjmie wszelkie działania dyscyplinarne, jakie podejmie Watykan.

Sama S. Joseph została już wcześniej adoptowana przez prawosławnego kapłana C.K.Josepha, którego za ten czyn jego Kościół odsunął w 2005 od pełnienia obowiązków proboszcza. Agencji UCANews powiedział on, że kobieta ta spotkała bp. Thattumkala „na pielgrzymce”. Dodał, że za całą tą kontrowersją stoją niektórzy ludzie kapitału w diecezji koczińskiej. „Bóg doświadczył mnie i moją rodzinę” – powiedział duchowny prawosławny.

Bp Thattumakl początkowo usprawiedliwiał adopcję, twierdząc, że sprawdził wszystkie instancje, w których księża i biskupi adoptowali dzieci. Ale po pierwszym wywiadzie dla miejscowej gazety odmówił później rozmowy z mediami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama