Na 18. kongregacji generalnej zabrał głos m.in. kard. Jean-Louis Tauran. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego poinformował o planowanym w Watykanie na 4 i 5 listopada spotkaniu z wyznawcami islamu.
Jego tytuł brzmi: „Miłość Boga w miłości bliźniego”. Wezmą w nim udział przedstawiciele sygnatariuszy przesłania 138 intelektualistów muzułmańskich do Papieża i zwierzchników innych Kościołów chrześcijańskich z 13 października 2007 r. Francuski purpurat przypomniał, że rozmowy chrześcijańsko-muzułmańskie mają już za sobą długą drogę, a nie zaczęły się dopiero po wspomnianym liście. Podstawowym tekstem dotyczącym tego dialogu jest soborowa deklaracja „Nostra aetate”.
Kard. Tauran nawiązał ponadto do wysuniętej przez niektórych uczestników Synodu propozycji chrześcijańsko-muzułmańskiego „Forum o Słowie Bożym”. Odnotowano ją w 38. punkcie syntezy dotychczasowych obrad, przedstawionej 15 października przez relatora generalnego Synodu, kard. Marca Ouelleta. Zdaniem przewodniczącego watykańskiej dykasterii odpowiedzialnej za ten dialog należałoby raczej mówić tu ogólnie o forum międzyreligijnym.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.