Polska audytorka przemawiała na Synodzie biskupów o świeckich i słuchaniu

Na postawę słuchania - zarówno Boga jak i człowieka - zwróciła uwagę w swoim wystąpieniu na Synodzie Biskupów Ewa Kusz.

Audytorka z Polski zaapelowała do ojców synodalnych o większe zaufanie do świeckich, aby „wspólnie znajdować coraz bardziej adekwatny sposób głoszenia Słowa Bożego współczesnym”.

Dziś przed południem, po wystąpieniach biskupów, głos zabrali audytorzy Synodu m.in. Maria Voce – liderka Ruchu Focolari, prof. Andrea Ricardi, założyciel Wspólnoty św. Idziego (Sant Egidio). Przemówienia audytorów trwają 4 minuty – o minutę krócej niż ojców synodalnych.

Ewa Kusz, która jest przewodniczącą Światowej Konferencji Instytutów Świeckich zabrała głos podczas 13 kongregacji generalnej odbywającego się w Watykanie Synodu Biskupów nt. „Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła”.

"Jeśli chcemy, aby wierni słuchali Słowa Bożego, najpierw ci, którzy je głoszą powinni przyjąć postawę słuchania – słuchania Boga, ale również drugiego człowieka" – mówiła audytorka z Polski. Jej zdaniem, zarówno w formacji seminaryjnej przyszłych księży, jak też w przygotowaniu świeckich ewangelizatorów należy poświęcić czas nie tylko na intelektualne poznawanie Pisma Świętego, ale również na praktyczne uczenie się słuchania słowa Bożego. Podkreśliła też znaczenie takich zdolności komunikacyjnych jak gotowość i umiejętność słuchania.

Odnosząc się do pkt. 51. „Instrumentum laboris” nt. roli świeckich, Ewa Kusz powiedziała, że głoszenie Słowa Bożego przez świeckich często dokonuje się „nie słowem ale świadectwem codziennego życia”. "Dopiero potem niektórzy z nas są animatorami różnych grup biblijnych w parafii lub w innych środowiskach" – dodała.

Audytorka zaapelowała do ojców synodalnych o większe zaufanie do świeckich. Zachęcała ich, aby posłuchali też doświadczenia świeckich zaangażowanych w Kościele „aby wspólnie znajdować coraz bardziej adekwatny sposób głoszenia Słowa”.

Ewa Kusz, przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich jest jedną z 19 audytorek uczestniczących w Synodzie Biskupów na zaproszenie Benedykta XVI. W czasie Synodu prowadzi blog na stronach Laboratorium „Więzi” www.laboratorium.wiez.pl

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama