Na postawę słuchania - zarówno Boga jak i człowieka - zwróciła uwagę w swoim wystąpieniu na Synodzie Biskupów Ewa Kusz.
Audytorka z Polski zaapelowała do ojców synodalnych o większe zaufanie do świeckich, aby „wspólnie znajdować coraz bardziej adekwatny sposób głoszenia Słowa Bożego współczesnym”.
Dziś przed południem, po wystąpieniach biskupów, głos zabrali audytorzy Synodu m.in. Maria Voce – liderka Ruchu Focolari, prof. Andrea Ricardi, założyciel Wspólnoty św. Idziego (Sant Egidio). Przemówienia audytorów trwają 4 minuty – o minutę krócej niż ojców synodalnych.
Ewa Kusz, która jest przewodniczącą Światowej Konferencji Instytutów Świeckich zabrała głos podczas 13 kongregacji generalnej odbywającego się w Watykanie Synodu Biskupów nt. „Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła”.
"Jeśli chcemy, aby wierni słuchali Słowa Bożego, najpierw ci, którzy je głoszą powinni przyjąć postawę słuchania – słuchania Boga, ale również drugiego człowieka" – mówiła audytorka z Polski. Jej zdaniem, zarówno w formacji seminaryjnej przyszłych księży, jak też w przygotowaniu świeckich ewangelizatorów należy poświęcić czas nie tylko na intelektualne poznawanie Pisma Świętego, ale również na praktyczne uczenie się słuchania słowa Bożego. Podkreśliła też znaczenie takich zdolności komunikacyjnych jak gotowość i umiejętność słuchania.
Odnosząc się do pkt. 51. „Instrumentum laboris” nt. roli świeckich, Ewa Kusz powiedziała, że głoszenie Słowa Bożego przez świeckich często dokonuje się „nie słowem ale świadectwem codziennego życia”. "Dopiero potem niektórzy z nas są animatorami różnych grup biblijnych w parafii lub w innych środowiskach" – dodała.
Audytorka zaapelowała do ojców synodalnych o większe zaufanie do świeckich. Zachęcała ich, aby posłuchali też doświadczenia świeckich zaangażowanych w Kościele „aby wspólnie znajdować coraz bardziej adekwatny sposób głoszenia Słowa”.
Ewa Kusz, przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich jest jedną z 19 audytorek uczestniczących w Synodzie Biskupów na zaproszenie Benedykta XVI. W czasie Synodu prowadzi blog na stronach Laboratorium „Więzi” www.laboratorium.wiez.pl
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.