Benedykt XVI do uczestników kursu dla „młodych" biskupów

Do Roku św. Pawła i zbliżającego się Synodu Biskupów o Słowie Bożym nawiązał Papież, przyjmując 22 września w Castelgandolfo niedawno mianowanych hierarchów.

Uczestniczą oni w spotkaniu zorganizowanym dla nich przez Kongregacje ds. Biskupów i dla Kościołów Wschodnich. Rozpoczynającym swą posługę biskupom Benedykt XVI wskazał Apostoła Narodów jako wzór świętości i miłości do Chrystusa.

„Pierwszym duchowym i apostolskim obowiązkiem biskupa musi być postępowanie na drodze ewangelicznej doskonałości – powiedział Papież. – Wśród środków, które mu pomagają na duchowej drodze, jest przede wszystkim Słowo Boże. Ma ono mieć centralne, nie podlegające dyskusji miejsce w życiu i misji biskupa. «Zanim stanie się tym, który przekazuje Słowo, biskup wraz ze swoimi kapłanami i jak każdy wierny powinien być słuchaczem Słowa» (Pastores gregis, 15).

Zachęcam was zatem: powierzajcie się codziennie Słowu Bożemu, by być nauczycielami wiary i autentycznymi wychowawcami swych wiernych. Aby stawić czoło wielkiemu wyzwaniu sekularyzmu, znamiennemu dla współczesnego społeczeństwa, konieczne jest, by biskup codziennie rozważał Słowo w modlitwie. Będzie wtedy dobrym jego głosicielem i nauczycielem, umiejącym je objaśniać, bronić i przekazywać”.

W trwającym w Rzymie od 16 września spotkaniu formacyjnym bierze udział 120 mianowanych w ostatnim czasie biskupów. Wśród nich jest trzech Polaków: arcybiskup-koadiutor Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa oraz dwaj biskupi pomocniczy, Wiesław Lechowicz z Tarnowa i Adam Bałabuch ze Świdnicy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama