Benedykt XVI: Maryja objawia nam tajemnicę miłości Boga

Do pogłębiania relacji z Bogiem, ożywienia ducha misyjnego, posłuszeństwa powołaniu oraz traktowania Maryi jako wzór zachęcił Benedykt XVI podczas Mszy św. na błoniach w Lourdes.

Benedykt XVI zaznaczył dalej, że jubileusz 150 rocznicy objawień w Lourdes powinien ukazać Kościołowi drogi odnowy i stanowić nowy impuls do ożywienia jego misji. Przypomniał wielkie tradycje francuskiego katolicyzmu.

„Niech wzorem wielkich głosicieli Ewangelii w waszym kraju duch misyjny, który ożywiał tak wielu mężczyzn i kobiet we Francji na przestrzeni wieków, stanie się również dla was powodem do dumy, a także zobowiązaniem!” – zaapelował z mocą Papież, co wywołało burzę oklasków.

Ojciec Święty podkreślił rolę modlitwy w życiu chrześcijan, przestrzegł przed aktywizmem i zachęcił do krzewienia różańca, wprowadzającego w kontemplację Chrystusa.

Następnie – nawiązując do niedawnych Światowych Dni Młodzieży w Sydney - Benedykt XVI skierował szczególny apel do młodzieży. Przypomniał, że „nikt z was nie jest Bogu obojętny”. Wczuwając się w odczucia młodych mówił o niepokoju Maryi w chwili Zwiastowania. Podkreślił jednak, że mimo to bez wahania powiedziała „tak”, dzięki któremu zbawienie przyszło na świat.

„Wy także, drodzy przyjaciele, nie bójcie się powiedzieć „tak”, gdy Pan was wzywa, byście za Nim poszli. Dajcie Panu wielkoduszną odpowiedź! On jeden może zaspokoić najgłębsze pragnienia waszych serc” – powiedział Papież. Ojciec Święty wyraził uznanie dla młodych wolontariuszy, służących chorym. Zaznaczył, że posługa ta otwiera serce i czyni wolnym.

Zachęcił osoby powołane do małżeństwa do odkrycia piękna prawdziwej miłości. Po raz kolejny przypomniał powołanym do kapłaństwa i życia zakonnego, że oddanie życia Bogu jest wielkim szczęściem. Słowa te znowu wywołały długą owację.

Wezwał też do tworzenia w rodzinach i wspólnotach kościelnych atmosfery sprzyjającej budzeniu trwałych powołań do służby Kościołowi i światu.

Benedykt XVI podkreślił, że przesłanie Maryi jest orędziem nadziei, wbrew pojawiającym się tendencjom fatalistycznym. Towarzyszy nam Ona w życiu ludzi, rodzin i narodów. Maryja jest także od wielu wieków czczona we Francji, jako patronka. „Niech zawsze będzie otaczana żarliwą czcią w każdej rodzinie, w waszych wspólnotach zakonnych i parafiach!”- zaapelował Papież.

„Na tej francuskiej ziemi Matka Boga czczona jest w niezliczonych sanktuariach, będących wyrazem wiary przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Wysławiana jako Wniebowzięta, jest ukochaną Patronką waszego kraju” - kontynuował

Gwiazdo Morza, świeć nad nami i przewódź nam na naszej drodze!” – powiedział na zakończenie.

Modlitwa powszechna została wypowiedziana w wielu językach, przez przedstawicieli różnych kontynentów: po tamilsku, arabsku, portugalsku, moryjsku, który jest jednym z języków afrykańskim, po polsku i po chińsku. Po portugalsku modlono się, aby krzyż Jezusa nas zawsze uzdrawiał, a po polsku, aby chwalebny krzyż Jezusa wzbudzał powołania do głoszenia Ewangelii.

Podczas rozważań przed Modlitwą „Anioł Pański”, Benedykt XVI wskazał na Maryję - znak nadziei, pomagającą człowiekowi w nawróceniu do Boga. Zaznaczył, że kontemplacja tajemnicy Wcielenia mobilizuje nas do czynienia dobra.

Dziękując Bogu za łaski, których udziela w Lourdes za pośrednictwem Maryi Benedykt XVI modlił się: „Święta Maryjo, która 150 lat temu ukazałaś się tutaj małej Bernadetcie, «Jesteś nadziei żywiącym napojem»… O Maryjo, okaż, że jesteś Matką dla wszystkich! I daj nam Chrystusa, nadzieję świata!”

Benedykt XVI nie zapomniał o Polakach. Pozdrawiając pielgrzymów w różnych językach powiedział po polsku: „Wśród pielgrzymów przybyłych na dzisiejszą uroczystość pozdrawiam również Polaków. Tutaj w Lourdes Niepokalana Dziewica uczy nas miłości i zawierzenia Jezusowi. Bądźmy posłuszni jej wezwaniu do modlitwy, pokuty i nawrócenia. Dziękuję za waszą obecność i z serca wam błogosławię”.

Po zakończeniu liturgii wierni zgotowali Ojcu Świętemu długotrwałą owację. Przez kilkanaście minut Benedykt XVI przejeżdżał znów pomiędzy sektorami, błogosławiąc i uśmiechem odpowiadając na kolejne wiwaty.

Papieżowi w trakcie liturgii towarzyszył m. in. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone oraz cała grupa kardynałów francuskich. Obecni byli m. in. Philippe Barbarin, arcybiskup Lyonu, Jean-Pierre Ricard, arcybiskup Bordeaux, Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, Paul Poupard, były przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, Roger Etchegaray, emerytowany przewodniczący Papieskich Rad „Justitia et Pax” i „Cor Unun” oraz kard. Albert Vanhoye, emerytowany przełożony Papieskiego Instytutu Biblijnego.

Spośród francuskich osobistości politycznych pojawili się m. in.: minister spraw wewnętrznych Michèle Alliot-Marie, budownictwa Christine Boutin, François Bayrou, przewodniczący Ruchu Demokratycznego(MoDem) i Bernadette Chirac, małżonka byłego prezydenta republiki.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg