Audiencja ogólna: Benedykt XVI podkreśla znaczenie i siłę modlitwy

Ten, kto się modli, nigdy nie traci nadziei nawet, gdyby się znalazł w sytuacjach trudnych czy wręcz po ludzku rozpaczliwych - powiedział Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej.

Było to jego pierwsze środowe spotkanie z wiernymi od czasu poprzedniej audiencji 2 lipca w Watykanie. Papież przebywał później w Sydney, a następnie wypoczywał dwa tygodnie w Bressanone. Obecnie, po przybyciu do swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo wznowił audiencje i głoszone podczas nich katechezy.

Nawiązując do swego niedawnego pobytu w Bressanone, gdzie spędził dni „pogodnego odprężenia”, papież powiedział, że w tym czasie otrzymywał wiele listów z prośbami o modlitwę w sprawach zarówno radosnych, jak i trudnych. Zapewnił wszystkich, którzy się do niego o to zwracali, że pamiętał o nich w modlitwach, a zwłaszcza podczas codziennych Mszy św. i przy odmawianiu różańca. Dodał, że jego pierwszą posługą dla Kościoła i ludzkości jest właśnie modlitwa, gdyż „modląc się składam w ręce Pana z ufnością tę służbę, którą On sam mi powierzył”.

„Ten, kto się modli, nigdy nie traci nadziei, nawet gdyby się znalazł w sytuacjach trudnych i po ludzku sądząc, wręcz rozpaczliwych” – mówił dalej papież. W tym kontekście przypomniał postaci wielkich świętych XX wieku, wspominanych przez Kościół w tych dniach: Maksymiliana Marii Kolbego (14 sierpnia) i Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein – 9 bm.). „Oboje zakończyli męczeństwem swe ziemskie życie w obozie w Auschwitz” – powiedział Benedykt XVI. Dodał, że choć „pozornie ich istnienie można byłoby uznać za przegraną, to jednak w ich męczeństwie jaśnieje płomień tej Miłości, która zwycięża ciemności egoizmu i nienawiści”.

Po wygłoszeniu nauki papież pozdrowił obecnych na dziedzińcu jego letniej rezydencji pielgrzymów w różnych językach, m.in. po polsku. Oto jego słowa w naszym języku:

„Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Jutro przypada wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego. Jego heroiczny akt miłości i męczeńska śmierć będzie zawsze znakiem zwycięstwa Bożej mocy i ludzkiej szlachetności nad bezmiarem zła. Przez jego wstawiennictwo prosimy o dar pokoju na świecie. Niech Bóg błogosławi wam i waszym rodzinom”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama