Od środy Benedykt XVI przebywa w Castelgandolfo. W letniej rezydencji przyjął 3 lipca prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. José Saraivę Martinsa. Podczas audiencji Papież promulgował 13 dekretów tej dykasterii.
Jak wyjaśnił pracownik kongregacji, ks. Bogusław Turek CSMA, wśród promulgowanych dekretów 4 dotyczą cudów, jeden męczeństwa, natomiast 8 heroiczności cnót. 3 dekrety odnoszą się do kanonizacji. Chodzi o bł. Damiana Józefa De Veustera, kapłana ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, który 16 lat pracował jako misjonarz wśród trędowatych na wyspie Molokai i zmarł w 1889 r. podzielając ich chorobę; bł. Bernarda Tolomei, benedyktyna (zm. 1348), oraz o bł. Noniusza Álvaresa Pereirę, karmelitę (zm. 1431).
Jedyny dekret o męczeństwie odnosi się do sprawy Francesco Giovanniego Bonifacio, włoskiego kapłana, który w 1946 r. poniósł śmierć męczeńską z rąk jugosłowiańskiej milicji Josipa Broza Tity, tylko dlatego, że był księdzem. Wśród dekretów dzisiaj promulgowanych warto zwrócić uwagę na dotyczący cudu dokonanego za wstawiennictwem pary małżeńskiej Ludwika Martin (zm. 1894) i Marii Zelii Guérin (zm. 1877), rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Dekret ten otwiera drogę do ich beatyfikacji.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych