13 nowych dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

Od środy Benedykt XVI przebywa w Castelgandolfo. W letniej rezydencji przyjął 3 lipca prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. José Saraivę Martinsa. Podczas audiencji Papież promulgował 13 dekretów tej dykasterii.

Jak wyjaśnił pracownik kongregacji, ks. Bogusław Turek CSMA, wśród promulgowanych dekretów 4 dotyczą cudów, jeden męczeństwa, natomiast 8 heroiczności cnót. 3 dekrety odnoszą się do kanonizacji. Chodzi o bł. Damiana Józefa De Veustera, kapłana ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, który 16 lat pracował jako misjonarz wśród trędowatych na wyspie Molokai i zmarł w 1889 r. podzielając ich chorobę; bł. Bernarda Tolomei, benedyktyna (zm. 1348), oraz o bł. Noniusza Álvaresa Pereirę, karmelitę (zm. 1431).

Jedyny dekret o męczeństwie odnosi się do sprawy Francesco Giovanniego Bonifacio, włoskiego kapłana, który w 1946 r. poniósł śmierć męczeńską z rąk jugosłowiańskiej milicji Josipa Broza Tity, tylko dlatego, że był księdzem. Wśród dekretów dzisiaj promulgowanych warto zwrócić uwagę na dotyczący cudu dokonanego za wstawiennictwem pary małżeńskiej Ludwika Martin (zm. 1894) i Marii Zelii Guérin (zm. 1877), rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Dekret ten otwiera drogę do ich beatyfikacji.

«« | « | 1 | » | »»