Czy będzie nowy nuncjusz w Polsce

Abp. Józefa Kowalczyka na stanowisku miałby zastąpić Włoch - obserwator Stolicy Apostolskiej w ONZ - twierdzi Rzeczpospolita.

Taką informację podał wczoraj w internetowym wydaniu tygodnik Wprost. Nowym nuncjuszem według portalu miałby zostać abp Celestyn Migliore, od 2002 roku nuncjusz apostolski i stały obserwator Stolicy Apostolskiej w ONZ w Nowym Jorku. Z naszych informacji wynika, że zmiana na stanowisku nuncjusza w Polsce jest bardzo prawdopodobna - pisze Rzeczpospolita. Spekuluje się o niej od kilku tygodni. Ale oficjalnej informacji nie ma ani w kręgach kościelnych, ani nie otrzymała jej Kancelaria Premiera.

Zmiana miałaby nastąpić po wakacjach. Jeśli do niej dojdzie, nie będzie to zaskoczenie, gdyż o tym, że abp Kowalczyk może zakończyć misję nuncjusza, mówi się co najmniej od trzech lat. Podawano już nawet nazwisko jego następcy, lecz ta informacja się nie sprawdziła.

Nowa nominacja Watykanu jest o tyle bardziej prawdopodobna, że abp Kowalczyk w sierpniu kończy 70 lat i może przejść już na emeryturę. Abp Józef Kowalczyk, jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, jest nuncjuszem od sierpnia 1989 roku, czyli od momentu ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Watykanem.

To wyjątkowa długa kadencja, szczególnie że pełni ją w ojczyźnie. Nuncjusze z reguły zmieniają się co kilka lat.

W ostatnich latach abp Kowalczyk był wymieniany jako kandydat na metropolitę wrocławskiego, a potem warszawskiego. Ale jest bardzo wątpliwe, czy chciałby jeszcze objąć jakąkolwiek diecezję.

Jego ewentualny następca abp Migliore ma 56 lat. W dyplomacji watykańskiej pracuje od 1980 roku. Polska jest mu znana, gdyż przez trzy lata, od 1989 do 1992 roku, pracował w nuncjaturze apostolskiej w Warszawie. Pracował również w Angoli, USA i Egipcie. Był stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej w Radzie Europy w Strasburgu.

«« | « | 1 | » | »»