Czy Benedykt XVI przyjmie prezydenta Iranu?

We Włoszech trwa dyskusja, czy Benedykt XVI przyjmie prezydenta Iranu. Wiadomo, że Mahmud Ahmadineżad przyjedzie do Rzymu w przyszłym tygodniu, aby wziąć udział w szczycie FAO - Organizacji NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych.

Spotkanie będzie odbywać się w stolicy Włoch w dniach 3-5 czerwca. Wiadomo również, że ambasada Iranu przy Stolicy Apostolskiej podjęła starania o to, aby Benedykt XVI przyjął Ahmadineżada.

Rzymski dziennik „La Repubblica” nie ma wątpliwości, że dojdzie do audiencji i że będzie ona miała charakter nieoficjalny – bez hymnów, honorów wojskowych Gwardii Szwajcarskiej i oficjalnych przemówień.

„Corriere della Sera” przypuszcza, że irański przywódca zostanie przyjęty w Watykanie wraz z grupą innych szefów państw i rządów, około dziesięciu, którzy także przyjadą do Rzymu na szczyt FAO. Dziennik zwraca uwagę, że przed kilkoma laty był już precedens zbiorowej audiencji u Jana Pawła II dla uczestników podobnego spotkania.

„Corriere della Sera” przypomina, że Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Iranem, co roku też organizowane są dwustronne spotkania na temat dialogu między religiami. Ostatnie miało miejsce w Watykanie w kwietniu tego roku.

Wiadomo, że z Ahmadineżadem nie spotkają się ani prezydent Włoch Giorgio Napolitano, ani premier Silvio Berlusconi.

«« | « | 1 | » | »»