Ukraina: Beatyfikacja s. Marty Wieckiej

Kościół katolicki ma od dziś nową błogosławioną, s. Martę Wiecką, szarytkę zmarłą w 1904 r. w wieku 30 lat w Śniatyniu na Ukrainie. Uroczystości beatyfikacyjnej we Lwowie przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone.

Na uroczystość przybyli m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i nuncjusz apostolski na Ukrainie, przełożona generalna sióstr szarytek, m. Evelyn Franc, a także przedstawiciele władz państwowych Ukrainy oraz władz wojewódzkich i miejskich Lwowa.

Prośbę o beatyfikację s. Marty Wieckiej skierował niezwykle wzruszony kard. Jaworski, który ze łzami w oczach krótko przemówił po polsku. Następnie po ukraińsku został odczytany życiorys, zawierający także duchową sylwetkę polskiej szarytki.

Z upoważnienia Benedykta XVI kard. Bertone odczytał po łacinie list apostolski, którym Ojciec Święty wpisał s. Martę w poczet błogosławionych i ogłosił, że jej liturgiczne wspomnienie obchodzone będzie w dniu jej narodzin dla nieba – 30 maja. Słowa te, przetłumaczone następnie na ukraiński, zostały przyjęte oklaskami przez wiernych.

W wygłoszonej po włosku i tłumaczonej na ukraiński i polski homilii kard. Bertone przypomniał, że Ukraina „pozostała wierną Chrystusowi i Stolicy Apostolskiej także w czasie długiego okresu komunistycznego prześladowania”, a Jan Paweł II w czasie wizyty apostolskiej w 2001 r. nazwał ją „narodem-przyjacielem”.

„Dziś spełnia się wieloletnie pragnienie narodu Ukrainy o wyniesienie do chwały ołtarzy jednej spośród was – s. Marty Wieckiej, grób której w minionym okresie stał się symbolem jedności narodu i przykładem prawdziwego dialogu ekumenicznego” – mówił watykański sekretarz stanu. Zaznaczył, że nowa błogosławiona „ofiarowała swoje młode życie dla drugiego człowieka, nie zważając na narodowość i religijne przekonania”. W jej życiu wyrażała się miłość Boża. S. Marta żyła „dla każdego spotkanego człowieka umożliwiając mu spotkanie konkretnego znaku miłości Bożej”.

Kard. Bertone zaapelował do „pracowników medycznych”, by opiekując się chorymi, nie zapominali, że „dla pełnego oraz prawdziwego zdrowia” człowieka „trzeba także mieć na uwadze jego potrzeby duchowe”. Przykład „pokornej siostry ze Śniatynia” zachęca nas, by „kochać życie człowieka oraz ochraniać go na wszystkich etapach od poczęcia do naturalnej śmierci” – podkreślił kard. Bertone.

Msza św. została odprawiona w języku łacińskim. Czytania biblijne Liturgii Słowa zostały odczytane w języku polskim i ukraińskim. Ewangelię odśpiewali diakoni: rzymskokatolicki (po polsku) i greckokatolicki (po ukraińsku). Wezwania modlitwy wiernych zabrzmiały zaś także m.in. w języku francuskim, hiszpańskim, angielskim i rosyjskim.

W liturgii beatyfikacyjnej, która odbyła się w lwowskim Parku Kultury im. Bohdana Chmielnickiego, uczestniczyło ok. 7 tys. wiernych, w tym ok. 1 tys. Polaków. Wśród zgromadzonych była także osoba uzdrowiona za wstawiennictwem s. Marty Wieckiej. Nad ołtarzem polowym widniał napis po łacinie i ukraińsku: „Miłość Chrystusa ukrzyżowanego przynagla nas”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg