Druga wenezuelska błogosławiona

W Caracas do chwały ołtarzy wynoszona jest 27 kwietnia Kandelaria od św. Józefa. Założycielka wenezuelskiego zgromadzenia sióstr karmelitanek zmarła 68 lat temu. Z upoważnienia Papieża uroczystościom beatyfikacyjnym w stolicy Wenezueli przewodniczy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. José Saraiva Martins.

Susana Paz Castillo Ramírez urodziła się w 11 sierpnia 1863 r. w Altagracia de Orituco koło Caracas. Z domu wyniosła głęboką pobożność. Nauczyła się tam też troszczyć o ubogich i chorych. Mając 40 lat, z pomocą proboszcza i lekarzy otworzyła w rodzinnym mieście szpital przy kościele parafialnym. 3 lata później założyła wraz z pięcioma towarzyszkami zgromadzenie o nazwie „Siostrzyczki Ubogich z Altagracia de Orituco”. Odznaczała się czcią dla Matki Bożej Gromnicznej. Od jej hiszpańskiej nazwy przyjęła imię zakonne Kandelaria od św. Józefa.

Z czasem coraz większy wpływ wywierała na nią duchowość Karmelu. Poprosiła o przyjęcie zgromadzenia do duchowej rodziny karmelitańskiej, co nastąpiło w 1926 r. To zgromadzenie wenezuelskich tercjarek karmelitańskich znane jest dziś jako karmelitanki Matki Kandelarii i należy do niego ok. 70 sióstr. Matka Kandelaria od św. Józefa zajmowała się pomocą potrzebującym, w tym rannym w zamieszkach politycznych i trzęsieniach ziemi. Założyła szpitale i szkołę dla ubogich dziewcząt. Zmarła 31 stycznia 1940 r. w wenezuelskim mieście Cumaná.

Kandelaria od św. Józefa to druga błogosławiona Wenezueli. Pierwszą jest Maria od św. Józefa Alvarado Cardozo, założycielka augustianek rekoletek Serca Jezusowego (zm. w 1967 r.), którą Jan Paweł II beatyfikował w Rzymie w 1995 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama