Dziennik katolicki La Croix opublikował wstępny program wizyty Benedykta XVI we Francji. W dniach 12-15 września papież odwiedzi Paryż i Lourdes. Okazją do wizyty jest 150. rocznica objawień Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous.
Ojciec Święty przyleci do Paryża w piątek 12 września przed południem. Na lotnisku Orly powita go premier i arcybiskup Paryża. Po spotkaniu z prezydentem Nicholas’em Sarkozy’m w Pałacu Elizejskim, Benedykt XVI uda się do nuncjatury apostolskiej, która będzie jego rezydencją na czas pobytu w stolicy Francji. Papież spotka się tam z przedstawicielami wspólnoty żydowskiej.
Po południu w nowym ośrodku diecezjalnym w dawnym Kolegium Bernardynów Ojciec Święty przemówi do 800 reprezentantów świata kultury. Będą wśród nich członkowie Akademii Nauk Moralnych i Politycznych, do której od wielu lat należy także obecny papież.
Wieczorem Benedykt XVI odprawi Nieszpory w katedrze Notre-Dame z udziałem księży i osób konsekrowanych, po czym przemówi do młodzieży zgromadzonej na placu Jana Pawła II przed świątynią.
W sobotę 13 września rano Ojciec Święty odprawi Mszę św. na Esplanadzie Inwalidów, gdzie zgromadzi się około 200 tys. wiernych. Po południu odleci do Lourdes, gdzie przejdzie jako pielgrzym część Drogi Jubileuszowej, a wieczorem będzie przewodniczył tradycyjnemu czuwaniu maryjnemu, połączonemu z procesją ze świecami.
W niedzielę 14 września papież odprawi, w koncelebrze z francuskim episkopatem, Mszę św. na łące znajdującej się naprzeciwko groty Massabielskiej – miejsca objawień z 1858 r. Popołudnie zaś spędzi na roboczym zebraniu Konferencji Biskupów Francji. Odbędzie się ono na życzenie Stolicy Apostolskiej.
Ostatni dzień wizyty we Francji obejmuje jedynie papieską Mszę św. dla chorych z okazji święta Matki Bożej Bolesnej i ceremonię pożegnania przed odlotem do Rzymu.
Rzymska korespondentka La Croix Isabelle de Gaulmyn podkreśla, że nie będzie to pierwsza wizyta Josepha Ratzingera we Francji. Jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary wielokrotnie bywał w tym kraju. Ponadto czytał dzieła wielkich teologów i filozofów francuskich, zna też dobrze kulturę tego kraju i płynnie mówi w jego języku.
Ostateczny program ma być ogłoszony w czerwcu przez Stolicę Apostolską.
Poprzednik Benedykta XVI, sługa Boży Jan Paweł II odwiedził Francję osiem razy, łącznie z dwudniową wizytą na stanowiącej część jej terytorium wyspie Réunion na Oceanie Indyjskim w 1989 r. Był to, po Polsce, kraj najczęściej odwiedzany przez papieża Wojtyłę, który dwukrotnie odwiedził zarówno Paryż (w 1980 i 1997 r.), jak i Lourdes (w 1983 i 2004 r.). Pozostałe wizyty odbyły się w latach 1986, 1988, 1996 i 1997. Francja była zresztą celem ostatniej zagranicznej pielgrzymki Jana Pawła II. Odwiedził wówczas właśnie sanktuarium w Lourdes. Było to w dniach 14-15 sierpnia 2004 r.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.