Prasowe podsumowania papieskiej pielgrzymki

„Zdaniem wielu katolików wizyta Benedykta XVI była nieoczekiwanym i zdecydowanym sukcesem" - czytamy w poniedziałkowym wydaniu „The Boston Globe".

Wielokrotne podjęcie bolesnej sprawy nadużyć seksualnych kleru oraz spotkanie z przedstawicielami ofiar przyczyniły się do poprawy postrzegania Ojca Świętego i Kościoła katolickiego w USA. Wizyta przekroczyła najśmielsze oczekiwania, a urok i ciepło Benedykta XVI zaskoczyły wielu Amerykanów. Papież zachęcał do wiary w Jezusa Chrystusa oraz do intensywnego życia modlitwy, poświęcając niewiele miejsca zagadnieniom publicznym. Skoncentrował się na nadziei. Do sukcesu pielgrzymki przyczynił się także styl papieskich wypowiedzi – uważa bostoński dziennik.

„The New York Times” przytacza wypowiedzi uczestników Mszy św. na stadionie Yankee. Spotkanie z Benedyktem XVI napełniło ich siłą, wewnętrznym pokojem. Przynosiło ulgę wobec skomplikowanych problemów współczesnego świata. Każdy papieski krok budził entuzjazm wiernych. Dziennik publikuje również opinię katolickiego intelektualisty Petera Steinfelsa. Uważa on, że niezależnie od problemów związanych z nadużyciami seksualnymi duchowieństwa, Kościół w jego ojczyźnie i tak stanąłby przed szeregiem poważnych wyzwań związanych ze zmianami społecznymi i kulturowymi.

Wizyta Ojca Świętego skłoniła Kościół do ich rozważenia. Jednak ich właściwe podjęcie nie byłoby możliwe bez wrażliwości duszpasterskiej Benedykta XVI – pisze amerykański intelektualista. Wśród zamieszczonych na łamach dziennika komentarzy zwrócono także uwagę na znaczenie spotkania z młodzieżą. Dostrzega ona związek między troską o ubogich a obroną nienarodzonych, skoncentrowaniem się na osobistej więzi z Jezusem a atrakcyjnością tradycyjnej pobożności, przynależnością do Kościoła hierarchicznego a przyjęciem powszechnego powołania do świętości. Młodzież podnosi na duchu fakt, że podobnie te więzy postrzega Papież. Jego orędzie jest dla młodych szczególnie dobrą nowiną – pisze „The New York Times”.

Paryski „Le Figaro” zauważa, że na siedem miesięcy przed wyborami prezydenckimi w USA, mimo braku bezpośrednich odniesień do sytuacji politycznej, Benedykt XVI podjął tematy obecne w debacie głównych pretendentów do Białego Domu. Dziennik przypomina, że kandydaci Partii Demokratycznej opowiadają się za swobodnym dostępem do aborcji, podczas gdy republikanin John McCain jest bliski obrońcom życia. Papież wezwał wiernych do głosowania zgodnie z wymogami wiary i przypomniał profetyczną rolę katolików w obronie życia ludzkiego, a zwłaszcza dzieci nienarodzonych. Przekazał amerykańskiemu Kościołowi mocne przesłanie nadziei – stwierdza „Le Figaro”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama