Laureatem tegorocznej nagrody dziennikarskiej im. bpa Jana Chrapka „Ślad" został ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny tygodnika „Gość Niedzielny". Kapituła pod przewodnictwem senatora Krzysztofa Piesiewicza nagrodziła ks. Marka - za niezwykłą energię i wytrwałość w prowadzeniu tygodnika katolickiego, który plasuje się w czołówce polskich tygodników opinii.
W tym roku do nagrody nominowani byli również: Dariusz Karłowicz - wydawca rocznika Teologia Polityczna i Józef Majewski - publicysta Więzi i Tygodnika Powszechnego.
Nagroda im. bpa Jana Chrapka „Ślad” przyznawana jest od 2001 roku dziennikarzom i ludziom mediów przez samych dziennikarzy. Ma honorować profesjonalizm pracy i postawę życiową. Laureatami poprzednich edycji nagrody Ślad są: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając i Szymon Hołownia.
Od 2005 r. przyznawane jest również specjalne wyróżnienie - "Ślad Diamentowy". Jest to nagroda przyznawana redakcjom lub redaktorom za cały dorobek publicystyczny i dziennikarski. Pierwszym laureatem Diamentowego Śladu został w 2005 r. Tadeusz Mazowiecki.
Patronat honorowy nad nagrodą objęli: prymas Polski kardynał Józef Glemp, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk oraz metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Głównym sponsorem jest Narodowy Bank Polski.
Sprzedaż „Gościa” w ostatnim kwartale 2007 roku wyniosła ponad 136.000 egz. tygodniowo, co umocniło pozycję tygodnika wśród czołowych tygodników opinii w Polsce, plasując go na trzeciej pozycji, za Polityką i Newsweekiem, przed Wprost (dane ZKDP, sprzedaż ogółem, IV kwartał 2007).
Ks. Marek Gancarczyk urodził się w roku 1966 w Paniówkach, na Górnym Śląsku. Tam również ukończył szkołę podstawową, do liceum chodził w Mikołowie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości przez rok studiował prawo. Następnie wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1992 roku.
Przez cztery lata pełnił funkcję wikariusza w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Niedobczycach. Redagowana pod jego kierunkiem parafialna gazeta „Serce” znalazła się wśród trzech najlepszych w Polsce.
W roku 1996 ks. Marek Gancarczyk otrzymał nominację na redaktora naczelnego miesięcznika "Mały Gość Niedzielny". Pismo przeżywało wtedy bardzo trudne chwile, nakład bardzo spadał. Ks. M. Gancarczyk śmiałymi i nowatorskimi na rynku prasy dziecięcej pomysłami doprowadził do kilkukrotnego wzrostu nakładu miesięcznika, który wyniósł ponad 100 tys. egzemplarzy.
W listopadzie 2003 roku został redaktorem naczelnym „Gościa Niedzielnego”. Podejmując zadanie kierowania tygodnikiem, zapowiedział kontynuowanie linii pisma ukształtowanej przez długoletniego szefa tygodnika, ks. Stanisława Tkocza.
Pod kierunkiem ks. Gancarczyka „Gość Niedzielny” dynamicznie się rozwija. W tym czasie tygodnik dwukrotnie został odnowiony pod względem edytorskim i graficznym. Nieustannie wzrasta sprzedaż tygodnika. Przy nakładzie około 180 tysięcy egzemplarzy i średniej tygodniowej sprzedaży na poziomie ponad 130 tysięcy egzemplarzy „Gość Niedzielny” znalazł się wśród czterech największych tygodników opinii, obok „Polityki”, Newsweeka” i „Wprost”.
Ks. Gancarczyk jest laureatem nagrody „Totus” za rok 2004, dwukrotnie został nominowany do dziennikarskiej nagrody „Ślad" im. bp. Jana Chrapka za rok 2006 i 2008 za umiejętność godzenia tradycji i nowoczesności i za zbudowanie nowej formuły pisma, pierwszego w Polsce katolickiego magazynu, nie ustępującego innym tego typu wydawnictwom od strony edytorskiej, graficznej i redakcyjnej. W 2008 roku otrzymał nominację do nagrody im. Dariusza Fikusa.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.