„Papież przybędzie do nowojorskiej centrali ONZ jako «pielgrzym pokoju», pragnąc rozwijać dialog ludzi różnych kultur i wyznań religijnych" - stwierdził abp Celestino Migliore.
Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Narodach Zjednoczonych spotkał się 10 kwietnia z dziennikarzami w siedzibie tej organizacji na tydzień przed pierwszą wizytą Benedykta XVI (przewidzianą na 18 kwietnia). Przy okazji przypomniał, że do priorytetów obecnego pontyfikatu należy troska o zapewnienie każdemu wolności religijnej.
Szef misji watykańskiej przy ONZ zaznaczył, iż warunkiem prowadzenia dialogu jest wspólna wizja osoby, poszanowanie świętości życia ludzkiego i wynikające stąd pojęcia praw człowieka, demokracji, wolności oraz współistnienia narodów. Podkreślił, że Ojciec Święty przybędzie do ONZ w 60. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Dokument ten ma tak podstawowe znaczenie, że zawarte w nim zasady nie podlegają negocjacjom ani nikomu nie wolno ich negować. Abp Migliore wyraził ubolewanie, że niektóre rządy uzurpują sobie przywilej interpretacji treści praw człowieka. Należy uznać, że prawa te wpisane są w ludzką naturę i nie można ich oddzielać od godności osoby – stwierdził stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Narodach Zjednoczonych.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.