Świadectwu i obecności dziadków w rodzinie poświęcone są obrady sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Rodziny. W spotkaniu bierze udział ponad 300 osób.
Jak podkreśla sekretarz dykasterii, ks. Grzegorz Kaszak, „temat spotkania wybrał Benedykt XVI, który o roli dziadków mówił już podczas Światowego Spotkania Rodzin w Walencji”.
„Dziadkowie to osoby, które także przekazują wartości religijne, dają przykład, jak należy się modlić, znosić cierpienie, pokonywać różnego rodzaju trudności życiowe” – zaznaczył ks. Kaszak. Zwrócił uwagę, że są to osoby, które w ogromnej mierze wpływają na właściwy i pełny rozwój wnuków. Bardzo często podejmują zadania, związane z wychowaniem dzieci, których nie wypełniają ze względu na pracę zawodową czy brak czasu ich rodzice.
„Chcieliśmy zwrócić uwagę na tę grupę społeczną, która się rozwija, poszerza – ze względu bowiem na osiągnięcia medycyny ludzie żyją dłużej, często mamy w rodzinach także pradziadków – stwierdził sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny. – Motywem podjęcia tej tematyki jest również i to, że widzimy, iż nie we wszystkich środowiskach dziadkowie są doceniani. Niekiedy są oni spychani na margines, niewłaściwie traktowani. Stąd temat tego spotkania. Uważamy, że jest on bardzo ważny i chcielibyśmy się w ten sposób przyczynić do refleksji, zauważenia i docenienia tej grupy społecznej” – dodał ks. Grzegorz Kaszak.
O roli dziadków w Kościele i społeczeństwie mówił substytut w watykańskim Sekretariacie Stanu, abp Fernando Filoni. Przypomniał, że dla dzieci większą korzyścią jest kontakt z dziadkami niż godziny spędzone przed telewizorem. Czas poświęcony wnukom służy nie tylko przekazywaniu wiary i wartości, ale i dzieleniu się doświadczeniami.
W czasie watykańskiego spotkania poruszono problem wpływu mediów na życie rodzinne. Wyrażono ubolewanie, że w środkach przekazu najczęściej mówi się o rodzinie w perspektywie bólu, tragedii i zdrad, podczas gdy faktycznie przekazuje ona wartości i radość życia. Jest też najlepszym obrońcą godności i świętości życia ludzkiego. Mówiono też o stanie przygotowań do Światowego Spotkania Rodzin, które w styczniu przyszłego roku odbędzie się w Meksyku.
Ze względu na kłopoty zdrowotne kard. Alfonso Lópeza Trujillo pierwszej sesji porannej przewodniczył filipiński purpurat Ricardo Vidal, a drugiej kard. Bernard Law.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.