W czym Jan Paweł II zmienił moje życie?

Papież wpłynął na moje życie, modlę się do niego - tak uważa większość Polaków. A Jego nauki? - pyta Gazeta Wyborcza.

Stosowanie w życiu nauczania Jana Pawła II deklaruje 79 proc. Polaków. To nieco mniej niż w 2005 r. (84 proc). Badania, jak zmienił się stosunek ludzi do zmarłego papieża od 2 kwietnia 2005 r., przeprowadził OBOP na zlecenie Centrum Myśli Jana Pawła II. W raporcie "Wartości Polaków a dziedzictwo Jana Pawła II" jak na dłoni widać sprzeczności polskiego uwielbienia dla papieża.

- Polacy mają bardzo ciepły stosunek do Jana Pawła II, dostrzegają wpływ jego nauk na własne życie, na życie bliskich, całych społeczeństw i świata, ale nie przeszkadza im niezgodność własnych przekonań z przesłaniem, które głosił ich nauczyciel - komentuje prof. Krzysztof Koseła, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Antykoncepcja

Jan Paweł II był jej przeciwny

15 proc. całkowicie akceptuje to stanowisko
27 proc. aprobuje je w części
49 proc. całkowicie się nie zgadza

Aborcja

Papież ją potępiał

26 proc. w pełni zgadza się z Janem Pawłem II
42 proc. popiera częściowo
22 proc. w ogóle nie akceptuje

Kara śmierci

Jan Paweł II był zdecydowanie przeciw


34 proc. zgadza się z papieskim potępieniem kary śmierci
23 proc. jest za karą śmierci

Związki homoseksualne

61 proc. popiera w pełni sprzeciw papieża wobec legalizacji związków homoseksualnych

Pojednanie z wyznawcami innych religii

Papież prowadził dialog z wyznawcami islamu i judaizmu

82 proc. jest za pojednaniem z muzułmanami
85 proc. za pojednaniem z żydami

Kapłaństwo kobiet

69 proc. jest przeciw - tak jak uważał papież

Ankietowani chociaż przedstawiają papieża jako swój autorytet, mają kłopot z określeniem, w czym zmienił ich życie. 41 proc. uważa, że chętniej pomaga potrzebującym. Tyle że 10 proc. więcej niczego takiego w swoim życiu nie zaobserwowało. Jeszcze gorzej jest z umocnieniem pobożności pod wpływem papieża - 31 proc. twierdzi, że dzięki Janowi Pawłowi II powróciło do praktyk religijnych, ale dwa razy więcej, że nie.

Zaskakująco dużo Polaków - 63 proc. - modli się o beatyfikację papieża; niewiele mniej modli się do niego samego, prosząc o wstawiennictwo w codziennych sprawach. Jednak prof. Koseła twierdzi: - Polacy ciągle są pod urokiem osoby Jana Pawła II i choć na brak papieskich drogowskazów w naszym życiu nie narzekamy, urok papieża z każdym rokiem słabnie.

Mimo to ponad 80 proc. badanych chce, żeby 2 kwietnia uroczyście wspominać co roku. Niemal co drugi Polak uważa, że powinno to być święto narodowe.

• próba 1000 Polaków powyżej 15. roku życia

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama