Regina Caeli: Benedykt XVI o roli Jana Pawła II i św. Faustyny

Miłosierdzie stanowi główną treść ewangelicznego orędzia. Jest imieniem samego Boga. Jest obliczem, pod którym objawił się On w Starym Testamencie, a najpełniej w Jezusie Chrystusie. Jest wcieleniem stwórczej i zbawczej Miłości. Do prawdy o miłosierdziu Bożym Benedykt XVI nawiązał, odmawiając z pielgrzymami w Castelgandolfo modlitwę Regina Caeli.

Ta miłość miłosierna oświeca także oblicze Kościoła i wyraża się zarówno w Sakramentach, w szczególny sposób w sakramencie Pojednania, jak i w dziełach miłosierdzia, wspólnotowych i indywidualnych. Wszystko, co Kościół mówi i czyni, wyraża miłosierdzie, jakie Bóg żywi do człowieka. Kiedy Kościół musi przywołać jakąś zapoznaną prawdę lub zdradzone dobro, czyni to zawsze pod wpływem miłosiernej miłości, ażeby ludzie mieli życie i mieli je w obfitości (por. J 10, 10). Z miłosierdzia Bożego, które wnosi pokój w serca, wypływa z kolei autentyczny pokój na świecie, pokój między narodami oraz odmiennymi kulturami i religiami.

Podobnie jak siostra Faustyna, Jan Paweł II stał się z kolei apostołem Bożego Miłosierdzia. Wieczorem niezapomnianej soboty 2 kwietnia 2005 roku, kiedy zamknął oczy na tym świecie, przypadała wigilia tej drugiej Niedzieli Wielkanocy i wielu zwróciło uwagę na wyjątkowy zbieg okoliczności, który łączył w sobie wymiar maryjny – pierwsza sobota miesiąca – i wymiar Miłosierdzia Bożego. W istocie jego długi i wielowymiarowy pontyfikat ma tu swoje centrum; cała jego misja na służbie prawdzie o Bogu i o człowieku oraz pokojowi na świecie zawiera się w tym orędziu, jak on sam powiedział w Krakowie w Łagiewnikach w 2002, otwierając wielkie sanktuarium Bożego Miłosierdzia: „Nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga”. Jego orędzie, podobnie jak orędzie świętej Faustyny, prowadzi zatem do oblicza Chrystusa, najwyższego objawienia miłosierdzia Boga. Nieustanna kontemplacja tego Oblicza: oto co nam on pozostawił i co my z radością podejmujemy i czynimy swoim.

O Bożym Miłosierdziu mówić się będzie w sposób szczególny w najbliższych dniach przy okazji pierwszego światowego apostolskiego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który będzie miał miejsce w Rzymie i rozpocznie się Mszą św., której, jak Bóg da, przewodniczyć będę przedpołudniem 2 kwietnia, w trzecią rocznicę pobożnej śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II. Powierzmy ten kongres niebieskiej opiece Maryi Najświętszej, Mater Misericordiae. Jej zawierzamy wielką sprawę pokoju na świecie, ażeby miłosierdzie Boga dokonało tego, co jest niemożliwe dla samych ludzkich sił i wlało w serca odwagę dialogu i pojednania".

Po odśpiewaniu wielkanocnej modlitwy maryjnej Regina Coeli papież udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg