Watykan najstabilnijeszy w świecie

Najstabilniejszym państwem świata jest Watykan - stwierdza ogłoszony 26 marca raport ekspertów Jane's Information Group. W ciągu roku przebadali oni łącznie 235 krajów i obszarów, uwzględniając struktury polityczne, tendencje społeczne i gospodarcze oraz zagrożenie bezpieczeństwa.

W stupunktowej skali oceniano 24 kategorie. Średnia Państwa Watykańskiego wyniosła 99 punktów.

W pierwszej dziesiątce po Watykanie znalazły się Szwecja, Luksemburg, Monaco, Gibraltar, San Marino, Liechtenstein, Wielka Brytania, Holandia i Irlandia. Zaskakująco na liście 10 najniebezpieczniejszych krajów nie umieszczono Iraku. Znalazły się tam natomiast Gaza i Cisjordania, Somalia, Sudan, Afganistan, Wybrzeże Kości Słoniowej, Haiti, Zimbabwe, Czad, Demokratyczna Republika Konga i Republika Środkowoafrykańska.

Autorzy raportu stwierdzili, że mimo wszechobecnej w Iraku przemocy tamtejszy rząd jest „względnie stabilny”, ma dobre perspektywy gospodarcze i jest w stanie kontrolować znaczną część swego terytorium. Nie da się tego powiedzieć natomiast o Afganistanie, gdzie mimo obecności 40 tys. obcych żołnierzy rząd nie jest w stanie kontrolować większych części kraju, a połowa gospodarki zależy od handlu opium – stwierdził odpowiedzialny za raport kierujący Jane’s Country Risk, Christian Le Miere.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg