Nieznany list Karola Wojtyły do Ojca Pio

W sobotę włoski dziennik Il Giornale ujawnił nieznany dotychczas list wówczas krakowskiego biskupa Karola Wojtyły do Ojca Pio. Korespondencja pochodzi z 1963 roku i odnaleziona została przez osoby zajmujące się procesem beatyfikacyjnym polskiego papieża - podała TVN24.

List znajdował się w archiwum krakowskiej kurii. Znany watykanista Andre Tornielli twierdzi, że znaleziona korespondencja ma fundamentalne znaczenie dla rekonstrukcji relacji jakie zawiązały się między przyszłym papieżem i słynnym zakonnikiem, którego papież kanonizował w 2002 roku.

- Odkrycie tego nowego listu świadczy o głębi istniejących relacji między zakonnikiem ze stygmatami a papieżem, który ogłosił go błogosławionym, a potem świętym - komentuje Il Giornale.

List napisany został 14 grudnia 1963 roku, czyli na 16 dni przed mianowaniem go arcybiskupem metropolitą krakowskim. Był jednym z trzech listów, które napisał do Ojca Pio. Nie był jednak nikomu znany. Pozostałe dwa listy Karol Wojtyła napisał 17 i 28 listopada 1962 roku. W jednym z nich prosił o modlitwę za ciężko chorą Wandę Półtawską z Krakowa, w drugim za uzdrowienie jej dziękował.

Trzeci, dotąd nieznany list, jest najdłuższy. Papież nawiązuje w nim do dwóch wcześniejszych, w których kierował prośby o modlitwę, nie tylko o Wandę Półtawską, ale także inne osoby, o czym nie było dotychczas wiadomo.

Z listów wynika, że osoby, za którymi wstawiła się Karol Wojtyła, wyszły z ciężkich chorób.

Papież opowiadał również o swoich problemach i trudnościach, jako biskupa krakowskiego. Najprawdopodobniej chodziło o próby odzyskania siedziby seminarium krakowskiego, zajmowanego przez komunistów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg