Drogą nadziei nazwał Benedykt XVI pracę na rzecz ubogich. Do kontynuowania tych wysiłków zachęca on niemieckich biskupów, a także kierownictwo, współpracowników i dobroczyńców dzieła „Misereor". Zapewnił o tym w imieniu Papieża kard. Tarcisio Bertone w liście z okazji 50. rocznicy powstania tego największego na świecie kościelnego dzieła pomocy.
Watykański sekretarz stanu zaznaczył, że „Misereor” wyrosło z przeświadczenia, iż spotkanie z Bogiem domaga się otwarcia na potrzeby bliźnich, aby dzielić się z nimi skarbami wiary oraz dobrami materialnymi. W ciągu minionych lat stało się ono solidnym mostem nad przepaścią między ludźmi żyjącymi w dobrobycie a potrzebującymi, jest ruchem współpracy łączącym wiele osób w Niemczech, Afryce, Azji, Oceanii i Ameryce Łacińskiej.
Kard. Bertone przypomniał wspieranie przez „Misereor” wysiłków biskupów, księży i ludzi świeckich zmierzających do pojednania i pokoju, obrony ludzkiej godności oraz zapewnienia odpowiednich warunków życia w krajach rozwijających się. Chodzi o przyszłość rodziny ludzkiej oraz stwarzanie możliwości przyszłym pokoleniom. Watykański sekretarz stanu zaznaczył, że solidarność z ubogimi ma duże znaczenie duszpasterskie zwłaszcza w poprzedzającym świętowanie Wielkanocy okresie Wielkiego Postu.
Uroczystości 50-lecia dzieła „Misereor” odbędą się w najbliższą niedzielę (10 lutego) w Soweto na przedmieściach Johannesburga w Republice Południowej Afryki. Celebrowanej z tej okazji Mszy św. będzie przewodniczył miejscowy arcybiskup Buti Joseph Tlhagale. Uroczystość będzie transmitowana przez pierwszy program niemieckiej telewizji ARD. Poprzedzi ją rozpoczynająca się 8 lutego międzynarodowa konferencja z udziałem biskupów z Niemiec, Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji i Oceanii.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.