W Watykanie rozpoczęto wstępne przygotowania przed spotkaniem Papieża z sygnatariuszami przesłania 138 muzułmańskich uczonych do zwierzchników Kościołów chrześcijańskich z 13 października 2007 r.
W liście z 12 grudnia do kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone odpowiedzieli oni pozytywnie na propozycję spotkania z Benedyktem XVI.
Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louis Taurana, spotkanie zdominują trzy główne tematy. „Pierwszy to rzeczywiste respektowanie godności osoby i jej praw – przede wszystkim prawa do wolności sumienia i wyznania – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Tauran. Dalszym tematem będzie konieczność oparcia dialogu religijnego na obiektywnej znajomości religii rozmówcy.
Wreszcie, jak pisał kard. Bertone w swoim liście, mówić się będzie o formacji młodzieży do wzajemnego szacunku i tolerancji. Myślę, że właśnie te trzy wielkie tematy staną w centrum naszych spotkań. Po świętach rozpoczniemy już współpracę nad realizacją projektu. Datę ustali się zgodnie z możliwościami jednych i drugich. Po obu stronach jest jednak dobra wola. Ufam zatem, że spotkanie się uda” – dodał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.