Watykan: Specjalna komisja do zbadania beatyfikacji Piusa XII

Benedykt XVI nie podpisał wczoraj dekretu uznającego heroiczność cnót Piusa XII - Eugenio Pacellego. Zlecił też specjalnej komisji w Sekretariacie Stanu ocenę ewentualnych reperkusji beatyfikacji tego papieża dla dialogu z judaizmem oraz stosunków Stolicy Apostolskiej z Izraelem.

Informację o tym, potwierdzoną przez relatora w procesie beatyfikacyjnym, o. Petera Gumpel, podaje w dzisiejszym wydaniu mediolańskiego dziennika "Il Giornale" jego watykanista Andrea Tornielli. Według niego papież, który woli jeszcze poczekać z beatyfikacją swego poprzednika, "powołał wewnętrzną komisję w watykańskim Sekretariacie Stanu, nie po to jednak, aby ocenić cnoty i świętość Pacellego, lecz żeby pogłębić raz jeszcze przeanalizowaną już dokumentację, a także możliwe negatywne następstwa ewentualnej beatyfikacji dla dialogu z judaizmem oraz stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwem Izrael".

Tornielli przypomina, że 8 maja tego roku kardynałowie i biskupi należący do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wyrazili jednogłośnie opinię, że można stwierdzić heroiczność cnót Piusa XII. Decyzja ta miała zostać przedstawiona do zatwierdzenia papieżowi. "Benedykt XVI w obliczu ogromu dokumentacji najwyraźniej chciał mieć czas na jej lekturę i ocenę. Zadanie to powierzył wewnętrznej komisji Sekretariatu Stanu, która przeanalizuje także niektóre, nie skatalogowane dotychczas, teczki w Tajnym Archiwum Watykańskim. Zadaniem komisji nie będzie dyskusja o świętości Pacellego, na temat której już się wypowiedział «trybunał» spraw kanonizacyjnych. Ma natomiast przeanalizować wszelkie możliwe konsekwencje «dyplomatyczne» beatyfikacji" - pisze watykanista włoskiej gazety.

Podkreśla, iż "nie jest tajemnicą, że (...) wiele razy ambasadorzy Izraela przy Stolicy Apostolskiej prosili Watykan o odroczenie beatyfikacji Pacellego w oczekiwaniu na otwarcie dla naukowców archiwów związanych z jego pontyfikatem". "Trzeba zrozumieć, że proces beatyfikacyjny papieża, który panował tak długo i w tak trudnym okresie historii, nie jest podobny do innych, zrozumiałym jest więc, że Benedykt XVI chce przestudiować i zlecić przestudiowanie dokumentów" - powiedział Torniellemu o. Gumpel.

Przypomniał on jednocześnie, że wielu przedstawicieli środowisk żydowskich "nie podziela zarzutów stawianych papieżowi Pacellemu, sprzeciwiających się jego beatyfikacji". Niemiecki jezuita powołuje się przy tym na opinię konsula honorowego Izraela w Mediolanie Pinchasa Lapide, który w swej książce z 1967 r. poświęconej relacjom papieży z Żydami, mówi o 750 czy nawet 850 tys. Żydów ocalonych od zagłady przez Kościół katolicki i Piusa XII.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama