21 grudnia 2007 r. w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich i pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza, nastąpi otwarcie dwóch procesów beatyfikacyjnych Służebnic Bożych żyjących duchowością Karmelu: matki Teresy od Jezusa (Marianny Marchockiej), karmelitanki bosej i Kunegundy Siwiec, członkini świeckiego zakonu karmelitańskiego.
Służebnica Boża Teresa od Jezusa Marchocka urodziła się dnia 25 czerwca 1603 r. we wsi Stróże k/Czchowa. Mając 17 lat wstąpiła do klasztoru Karmelitanek Bosych w Krakowie, skąd w 1642 r. wyjechała jako przełożona na fundację do Lwowa, a następnie w 1649 r. była fundatorką klasztoru w Warszawie. Zmarła w opinii świętości w klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych w Warszawie 19 kwietnia 1652 r. Jest autorką Autobiografii Mistycznej do dziś przyciągającej uwagę teologów duchowości i mistyki chrześcijańskiej. Bezpośrednio po jej śmierci, przy poparciu króla Jana Kazimierza, rozpoczęto przygotowania do otwarcia procesu beatyfikacyjnego. Niestety, wojny i upadek państwa uniemożliwiły ich kontynuację. Po kasacie klasztoru warszawskiego przez zaborców w 1818 r., karmelitanki bose udając się do Krakowa zabrały ze sobą ciało swojej Fundatorki. Odtąd krakowski klasztor mniszek przy ul. Kopernika 44 stał się głównym ośrodkiem jej kultu. Dlatego też Postulacja Karmelitów Bosych uzyskała kilka lat temu zgodę arcybiskupa warszawskiego, ks. kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski, na prowadzenie procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej w Archidiecezji Krakowskiej.
Natomiast Służebnica Boża Kunegunda Siwiec urodziła się 28 maja 1876 r. w Stryszawie na Podbeskidziu. W wieku dwudziestu lat złożyła za zgodą spowiednika prywatny ślub czystości i w 1923 r. wstąpiła do Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych. Nie umiejąca pisać lecz potrafiąca czytać została obdarowana łaską słyszenia w swoim wnętrzu słów Jezusa i możliwości rozmawiania z Nim; słów, które przekazywała swojemu spowiednikowi, ks. Bronisławowi Bartkowskiemu (+1986), wiernie je notującemu. Podczas trwania działań wojennych w 1942 r. uczyniła ofiarę ze swego życia w intencji zachowania Stryszawy przed grożącą wiosce pacyfikacją i wywózką do Oświęcimia i została wysłuchana. Wioska ocalała, ale Kunegundę nawiedziło wielkie cierpienie spowodowane chorobą. Zmarła w opinii świętości 27 czerwca 1955 r. Przejawem sławy jej świętości są m.in. coroczne ogólnopolskie pielgrzymki Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych do jej grobu w Stryszawie oraz powstanie Towarzystwa Przyjaciół Kunegundy Siwiec, posiadającego osobowość prawną i asystenta kościelnego w osobie prowincjała Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. W maju 2006 r. w Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie odbyła się zorganizowana przez Towarzystwo Sesja Kommemoracyjna o Kunegundzie, podczas której jej życie i duchowość analizowali wybitni polscy teologowie, wykładowcy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Wyższego Seminarium Duchownego Karmelitów Bosych i Karmelitańskiego Instytutu Duchowości.
W czerwcu 2007 r., zgodnie z wytycznymi prawa kanonizacyjnego, pozytywną opinię w sprawie stosowności rozpoczęcia procesów wyniesienia Teresy od Jezusa Marchockiej i Kunegundy Siwiec na ołtarze wydała Konferencji Episkopatu Polski, a w październiku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych z Rzymu poinformowała, że także strony Stolicy Apostolskiej nie ma przeszkód, aby rozpocząć wspomniane procesy beatyfikacyjne.
7 listopada 2007 r. edykty w sprawie beatyfikacji Służebnic Bożych wydał ks. kard. Stanislaw Dziwisz, zwracając się z prośbą do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości ich dotyczące, aby zechcieli przekazać je do Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Postulatorem procesów został mianowany o. dr Szczepan T. Praśkiewicz, karmelita bosy, wykładowca Karmelitańskiego Instytutu Duchowości.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.