Watykan: pierścienie dla nowych kardynałów

Podczas Mszy w Bazylice Watykańskiej Benedykt XVI nałożył pierścienie 23 nowym kardynałom. W homilii nawiązał do obchodzonej dziś uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, stanowiącej ukoronowanie całego roku liturgicznego.

Podkreślił, że największym objawieniem Boga możliwym na tym świecie jest Chrystus Ukrzyżowany, gdyż Bóg jest miłością, a śmierć Jezusa na Krzyżu to najwyższy akt miłości w całej historii. Dlatego na pierścieniach kardynalskich przedstawiona jest właśnie scena ukrzyżowania.

„Niech to, drodzy bracia neokardynałowie, pomoże wam pamiętać, jakiemu Królowi służycie, na jakim tronie został On wywyższony, i jak do końca był wierny, aby zwyciężyć grzech oraz śmierć mocą Bożego miłosierdzia” – zaznaczył Papież. Pierścień kardynalski wręczany jest na pamiątkę Oblubieńca, który umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie. Nosząc pierścień purpuraci winni być stale gotowi oddawać życie za Kościół”.

Benedykt XVI podkreślił, że stanowiący „senat” Kościoła kardynałowie są wezwani do ścisłej jedności z Chrystusem. Tylko w ten sposób zdołają głosić światu, że to właśnie On jest nadzieją każdego człowieka i całej rodziny ludzkiej. Papież wyraził też radość, że w pełnieniu swej misji może liczyć zarówno na całe kolegium kardynalskie, jak i na każdego z purpuratów indywidualnie. Szczególnie polecił im modlić się o pokój między uczniami Chrystusa.

„Poświęciliście wasze życie w służbie Kościołowi. Teraz wezwani jesteście do podjęcia w nim zadania wyższej odpowiedzialności” – zaznaczył Benedykt XVI. Zachęcił, aby modlitwa o pokój i jedność stała się pierwszą i podstawową misją nowych kardynałów, aby zwarty Kościół „był znakiem i narzędziem jedności dla całego rodzaju ludzkiego”.

Na zakończenie Eucharystii Benedykt XVI wyszedł przed Bazylikę Watykańską do wiernych, którzy nie zmieścili się w świątyni i mimo deszczu uczestniczyli w Mszy pozostając na Placu św. Piotra. W siedmiu językach pozdrowił pielgrzymów towarzyszących nowym kardynałom.

„Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków, a szczególnie przybyłych z okazji konsystorza i Mszy świętej sprawowanej ku czci Chrystusa Króla z udziałem nowo kreowanych kardynałów – powiedział po polsku Papież. Wśród nich jest również wasz rodak, bliski współpracownik Jana Pawła II. Misję nowych kardynałów polecam waszej gorliwej modlitwie. Wam wszystkim z serca błogosławię”.

Po zakończonej liturgii Benedykt XVI podjął kolegium kardynalskie obiadem w holu watykańskiej Auli Pawła VI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg