Bliskowschodnia konferencja budzi wielkie nadzieje na przywrócenie pokoju. Trzeba jednak zapytać, czy istnieje prawdziwa wola polityczna i chęć rozwiązania istniejących problemów między Palestyną a Izraelem. Te słowa nuncjusza apostolskiego w Izraelu stanowią komentarz do planowanego na 26-27 listopada szczytu.
"Jestem przekonany, że wszyscy oczekują pokoju" - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Antonio Franco. Zaznaczył, że w tym regionie każdy pragnie przywrócenia pokoju. Wszyscy są już zmęczeni tą sytuacją i nasilającymi się co jakiś czas napięciami i przemocą. "Teraz chcemy mieć nadzieję, jednak wydaje się, że na chwilę obecną nie wypracowano jeszcze zasad na jakich można by to pragnienie zrealizować. Jestem głęboko przekonany, że wspólnota międzynarodowa musi pomóc w rozwiązaniu istniejących trudności i problemów" - stwierdził nuncjusz w Izraelu.
Abp Antonio Franco wyraził przekonanie, że w budowanie pokoju w Izraelu i Palestynie powinny być zaangażowane także kraje ościenne. Jak zauważył, konflikt między nimi nie jest obojętny dla całego Bliskiego Wschodu.
Pytany czy Watykan będzie reprezentowany na szczycie w Annapolis hierarcha stwierdził, że sam osobiście takiego zaproszenia nie otrzymał. Nie wie jednak czy nie zostało ono skierowane bezpośrednio do Stolicy Apostolskiej.
Z kolei w wywiadzie dla dziennika „Jerusalem Post” abp Franco nawiązał do relacji między Izraelem a Stolicą Apostolską. Podkreślił, że patrząc na to ile czasu upłynęło już na bezskutecznych próbach nawiązania relacji dyplomatycznych, można mówić o uzasadnionym rozczarowaniu.
Szczyt, między innymi z udziałem Syrii, odbędzie się w miejscowości Annapolis, w Stanach Zjednoczonych.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.