Komunia z następcami Apostołów jest kryterium i gwarancją duchowych owoców wszelkiej działalności misyjnej. Zwrócił na to uwagę Papież, przyjmując w Sali Konsystorza w Watykanie uczestników spotkania przełożonych generalnych misyjnych stowarzyszeń życia apostolskiego.
W zorganizowanym przez Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów zebraniu uczestniczą przełożeni i radni generalni z 21 zgromadzeń. Jest wśród nich 15 stowarzyszeń życia apostolskiego na prawie papieskim, założonych w różnych krajach Europy i obu Ameryk, oraz 6 na prawie diecezjalnym, które powstały w Korei, Indiach, Nigerii i na Filipinach.
Benedykt XVI wskazał, że jedną z obiecujących oznak wzrostu świadomości misyjnej Kościoła po Soborze Watykańskim II jest coraz większe pragnienie współpracy w dziele misji ze strony osób świeckich – tak samotnych, jak małżeństw. Niektóre stowarzyszenia misyjne mają już długie doświadczenie współpracy z ludźmi świeckimi. Osoby te mogą wnieść ważny wkład w działalność apostolską zgromadzeń. Ojciec Święty wyraził wdzięczność wszystkim misjonarzom za ich zaangażowanie w misję Kościoła.
„Dziś, tak jak w przeszłości, misjonarze nadal pozostawiają swe rodziny i domy, nieraz kosztem wielkich poświęceń, tylko dlatego, by głosić Dobrą Nowinę Chrystusa i służyć Mu w braciach i siostrach – powiedział Papież. Wielu z nich, również w naszych czasach, heroicznie potwierdziło to, co głosili przelaniem własnej krwi i przyczyniło się do założenia Kościoła w dalekich krajach. Zmienione warunki doprowadziły dziś w wielu przypadkach do zmniejszenia liczby młodych ludzi, których pociągają stowarzyszenia misyjne. Konsekwencją jest osłabienie misyjnego rozmachu. Jednocześnie, jak podkreślał Jan Paweł II, misja ad gentes dopiero się rozpoczyna. Pan wzywa nas, byśmy zaangażowali się całym sercem w jej służbie” - zaznaczył Papież.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.