Apel Benedykta XVI do katolickich farmaceutów, by nie uczestniczyli w produkcji i sprzedaży leków służących nieetycznym celom, w tym aborcji i eutanazji, wywołał we Włoszech duże kontrowersje - doniosła Rzeczpospolita.
Stowarzyszenie farmaceutów żąda stosownych zmian w prawie. A minister zdrowia Livia Turco i Związek Aptek dają do zrozumienia, że papież ingeruje w sprawy świeckiego państwa.
– Nie wolno znieczulać sumień na związki chemiczne, które nie dopuszczają do zagnieżdżenia się embrionu lub skracają czyjeś życie – zadeklarował papież. Niewątpliwie miał na myśli zalegalizowaną przed siedmiu laty i sprzedawaną na receptę „pigułkę dzień po” oraz tabletkę wczesnoporonną RU 486, podawaną do siódmego tygodnia ciąży.
We Włoszech na razie można ją stosować wyłącznie w szpitalach państwowych, już w przyszłym roku będzie ona powszechnie dostępna.
Minister zdrowia Livia Turco argumentuje, że prawo stanowione przez parlament zobowiązuje farmaceutów do sprzedaży wszystkich legalnych leków, więc apel papieża stanowił ingerencję w sprawy świeckiego państwa. Przypomina, że Włochy jako członek Unii Europejskiej muszą udostępniać środki farmakologiczne zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków, a więc „pigułkę dzień po” i RU 486.
„Pigułka dzień po” przez katolików traktowana jest jako środek aborcyjny, przez innych – jako antykoncepcyjny. Były minister zdrowia Umberto Veronesi przychyla się do tej drugiej koncepcji i podkreśla, że spadek liczby aborcji we Włoszech (w 2006 roku dokonano ich 92 tysiące) to wynik stosowania pigułek antykoncepcyjnych i sądzi, że utrudnianie dostępu do nich spowodować może „epidemię” aborcyjną.
Stowarzyszenie farmaceutów – podobnie jak niemal wszyscy posłowie katoliccy – domaga się natomiast nowej ustawy przyznającej prawo do zgłoszenia w tej kwestii sprzeciwu sumienia wszystkim zatrudnionym w służbie zdrowia, w tym aptekarzom.
Czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.