W Watykanie w obecności kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone oraz prezydenta Željko Komšicia odbyła się ceremonia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych porozumienia zasadniczego między Stolicą Apostolską a Bośnią i Hercegowiną.
Porozumienie zostało wypracowane w ubiegłym (2006) roku i wchodzi w życie z dniem dzisiejszym. Jak podkreślił kard. Bertone, ratyfikacja umożliwia uznanie osobowości prawnej wspólnoty katolickiej i jej instytucji w Bośni i Hercegowinie. Zapewnia też Kościołowi niezależność w tym, co dotyczy sprawowania kultu i apostolatu oraz działalności w takich dziedzinach, jak kultura, edukacja, duszpasterstwo wojskowe, pomoc społeczna i środki przekazu. Interpretacja i stosowanie wypracowanych zasad porozumienia mają należeć do specjalnej kościelno-rządowej komisji mieszanej.
Jak stwierdził podczas uroczystości kard. Bertone, ratyfikacja dokumentu wpisuje się w charakterystyczną dla zachodniej kultury tradycję wolności religijnej i demokracji. Jest to szczególnie istotne dla tego wieloetnicznego i wieloreligijnego kraju – podkreślił watykański sekretarz stanu. Wyraził przy tym nadzieję, że porozumienie przyczyni się także do polepszenia wizerunku Bośni i Hercegowiny na arenie międzynarodowej oraz do przezwyciężenia ciążących na tamtejszym społeczeństwie zaszłości. „Ten kraj, ze względu na dzieje i położenie, stanowi szczególne skrzyżowanie różnych tożsamości, a jednak pełnoprawnie należy do Europy – powiedział kard. Bertone. Różnorodność w tak zglobalizowanym świecie jak nasz powinna stanowić źródło bogactwa dla wszystkich, do czego pragnie przyczyniać się także wspólnota katolicka”.
Uczestniczący w ceremonii ratyfikacji porozumienia przewodniczący prezydium Bośni i Hercegowiny Željko Komšić został także przyjęty przez Ojca Świętego. Jak poinformowało watykańskie biuro prasowe, podczas rozmowy poruszono kwestie związane z wejściem w życie dokumentu, a zwłaszcza z duszpasterską, wychowawczą i charytatywną działalnością Kościoła. Podkreślano wkład bośniackiej wspólnoty katolickiej na rzecz pokojowego współistnienia różnych narodowości i religii. Prezydent Komšić ze swej strony zaprosił Papieża do odwiedzenia Bośni i Hercegowiny.
„Ta chwila jest bardzo ważna dla mojego kraju, bez wątpienia jest to moment historyczny – powiedział przewodniczący prezydium BiH. Uważam, że to spotkanie może być też wymownym znakiem dla całego regionu, nie tylko dla mojego kraju. Dziś ukazaliśmy, że możemy być pełnoprawnym członkiem Wspólnoty Europejskiej, jej państw i narodów. Być może w tej chwili jeszcze nie uświadamiamy sobie pełnego znaczenia dzisiejszego aktu, ale chcę powtórzyć, że dla mojego kraju jest to moment historyczny. Ufam, że również dla całego regionu”.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.