Nowa ewangelizacja w naszej epoce postmodernizmu potrzebuje nauczycieli wiary oraz głosicieli i świadków Ewangelii odpowiednio przygotowanych. Przypomniał o tym Benedykt XVI, spotykając się w bazylice watykańskiej ze studentami rzymskich uczelni papieskich.
Zainaugurowali oni rok akademicki Mszą pod przewodnictwem prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, kard. Zenona Grocholewskiego. Po jej zakończeniu spotkali się z Papieżem.
„Okres pobytu w Rzymie może i powinien służyć wam w przygotowaniu do jak najlepszego pełnienia zadań, które was czekają na różnych polach działalności apostolskiej” – stwierdził Benedykt XVI. Podkreślił, że właściwa Kościołowi misja apostolska wymaga w naszych czasach nie tylko szerzenia wszędzie ewangelicznego przesłania, ale by przeniknęło ono do głębi sposób myślenia, kryteriów oceny i ludzkich zachowań. Jednym słowem, trzeba, aby całą kulturę współczesnego człowieka przeniknęła Ewangelia.
Do odpowiadania na to pilne i rozległe wyzwanie kulturalne mają się przyczynić różnorakie przedmioty nauczania, wykładane studentom na uczelniach i w ośrodkach studiów, do których uczęszczają. Możliwość studiowania w Rzymie, siedzibie Następcy Piotra pomaga umocnić poczucie przynależności do Kościoła i wierność powszechnemu Magisterium Papieża. „Ponadto obecność w instytucjach akademickich oraz kolegiach i seminariach wykładowców i studentów pochodzących ze wszystkich kontynentów daje wam dalszą sposobność, by się poznawać i doświadczać piękna uczestniczenia w jednej wielkiej rodzinie Bożej. Umiejcie korzystać z tego w pełni” – zaapelował Ojciec Święty.
Papież wskazał, że do studiowania nauk humanistycznych i teologicznych niezbędne jest głębokie poznawanie Chrystusa. Wymaga to łączenia nauki z dążeniem do świętości. Lata formacji w Rzymie winny być także czasem intensywnej modlitwy. Równocześnie kontakt z rzeczywistością religijną i społeczną tego miasta ma być przydatny w ubogacaniu duchowym i duszpasterskim – dodał Ojciec Święty.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.