Benedykt XVI o naturalnym prawie moralnym

Na znaczenie naturalnego prawa moralnego dla ocalenia cywilizacji oraz ładu demokratycznego wskazał Ojciec Święty przyjmując członków Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Zagadnienie to jest jednym z trzech kwestii, jakie podjęła ona podczas obecnej, pięcioletniej kadencji swych obrad.

„Jeśli ze względu na jakieś tragiczne zaciemnienie świadomości zbiorowej etyczny sceptycyzm i relatywizm przekreśliłby fundamentalne zasady naturalnego prawa moralnego, doszłoby do głębokiego osłabienia podstaw demokratycznego ładu – powiedział Benedykt XVI. Owo zaciemnienie, które jest nie tyle kryzysem cywilizacji chrześcijańskiej ile kryzysem cywilizacji ludzkiej, powinno zmobilizować wszystkich ludzi dobrej woli, nawet niewierzących czy wyznawców innych religii, aby wspólnie uświadamiać niezbywalną wartość naturalnego prawa moralnego. Od jego przestrzegania zależy w istocie postęp poszczególnych osób i społeczeństw, w zgodzie z prawym rozumem, który uczestniczy w Odwiecznej Rozumności Boga”.

Tę samą audiencję Benedykta XVI relacjonuje również KAI:

Historia pokazuje, że większość może się mylić, a jest to szczególnie niebezpieczne, gdy chce ona stać się źródłem prawa. Przestrzegł przed tym Benedykt XVI w czasie audiencji dla uczestników dorocznej, czterodniowej sesji plenarnej Międzynarodowej Komisji Teologicznej, która zakończyła się 5 października w Watykanie.

Papież, który jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary był przez długie lata z urzędu przewodniczącym Komisji, wyraził uznanie dla wydanego przez nią niedawno dokumentu na temat "nadziei na zbawienie dzieci, które umierają bez chrztu". "Mowa jest w nim o tej sprawie w kontekście powszechnej zbawczej woli Boga, powszechności jedynego pośrednictwa Chrystusa, prymatu Bożej łaski i sakramentalności Kościoła. Ufam, że dokument ten może stać się przydatnym punktem odniesienia dla pasterzy Kościoła i teologów oraz pomocą i źródłem pocieszenia dla wiernych, którzy w swoich rodzinach zaznali cierpienia z powodu niespodziewanej śmierci dziecka zanim otrzymało ożywiające obmycie" - powiedział Ojciec Święty.

Nawiązując do głównego tematu obrad tegorocznej sesji plenarnej, którym były podstawy naturalnego prawa moralnego oraz zasady teologii i jej metodologia, Benedykt XVI podkreślił, że "nie mamy do czynienia z zagadnieniem o charakterze wyłącznie czy głównie wyznaniowym, aczkolwiek nauczanie na temat naturalnego prawa moralnego oświecone zostaje i w pełni rozwijane w świetle chrześcijańskiego Objawienia oraz wypełnienia człowieka w tajemnicy Chrystusa".

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg