Benedykt XVI: Św. Elżbieta przykładem budowania jedności

Na prywatnej audiencji Ojciec Święty przyjął kard. Waltera Kaspera. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przewodniczył 16 września w Erfurcie uroczystościom ku czci św. Elżbiety Węgierskiej.

W tym roku Kościół czci 800-lecie urodzin tej wywodzącej się z Węgier turyńskiej księżniczki. Obchody jubileuszowe zgromadziły w Erfurcie 20 tys. wiernych. Na znaczenie przykładu życia świętej Elżbiety dla budowania prawdziwej jedności wskazał Papież w przesłaniu do uczestników uroczystości. „Jej wzór stanowi dla chrześcijan i wszystkich ludzi dobrej woli zachętę do troski o kulturę miłości bliźniego, sprawiedliwość społeczną oraz docenienie małżeństwa i rodziny. Jedynie na takim fundamencie może pomyślnie i owocnie rozwijać się wspólnota narodów Europy” – napisał Benedykt XVI.

Przewodniczący uroczystościom w Erfurcie kard. Walter Kasper określił Elżbietę mianem "prawdziwie ekumenicznej świętej", czczonej zarówno przez ewangelików, jak i katolików. Purpurat przestrzegł przed postrzeganiem tej postaci jedynie w perspektywie zaangażowania społecznego. Przypomniał, że motywacją jej działania była głęboka wiara i doświadczenia mistyczne. "Elżbieta ukazuje, że autentyczne chrześcijaństwo jest zawsze "fascynującą niespodzianką”.

Europa, jeśli nie chce zatracić swych najgłębszych korzeni i najwyższych celów, nie może zapomnieć ani zaniedbać owego specyficznego ładu wartości" – stwierdził kard. Kasper. Podkreślił też aktualność reprezentowanego przez św. Elżbietę wzoru kobiecości oraz owocność życia zgodnego z Ewangelią. „Była oblubienicą Chrystusa a jednocześnie oblubienicą ludzkości” – podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama