Na zakończenie audiencji generalnej 5 września Benedykt XVI przyjął wiceprezydenta Syrii. Farouk al-Sharaa przekazał Papieżowi osobiste przesłanie od prezydenta Bashara Al-Assada. Spotkał się również z odpowiadającym za watykańskie relacje z państwami abp. Dominique'iem Mambertim.
Podczas audiencji zwrócono uwagę na wysiłek, z jakim Syria przyjmuje setki tysięcy uchodźców z Iraku oraz na oczekiwaną w związku z tym pomoc wspólnoty międzynarodowej – stwierdza wydany po audiencji komunikat biura prasowego Stolicy Apostolskiej. Omówiono również sytuację i problemy chrześcijan w tym kraju oraz kwestię decydującego wkładu, jaki Arabska Republika Syrii może wnieść w przezwyciężenie poważnych sytuacji kryzysu, dotykającego wiele narodów Bliskiego Wschodu – czytamy w watykańskim komunikacie.
Składający wizytę we Włoszech Farouk al-Sharaa zabiega między innymi o poparcie dla udziału Syrii w konferencji pokojowej dla Bliskiego Wschodu, organizowanej w listopadzie przez administrację prezydenta Busha. Premier Włoch Romano Prodi przed dzisiejszym spotkaniem z syryjskim politykiem zapowiedział, że jest to możliwe, o ile kraj ten okaże do listopada sygnały „otwarcia na dialog”.
W gronie osób, które mogły dziś bezpośrednio pozdrowić Papieża była również minister spraw zagranicznych Republiki Południowej Afryki, Nkosazana Clarice Dlamini Zuma. Po audiencji ogólnej Benedykt XVI powrócił helikopterem do swej letniej rezydencji w Castelgandolfo.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.