Benedykt XVI zaprezentował przedstawicielom różnych episkopatów zapowiadane od dawna Motu Proprio dotyczące korzystania z Mszału w języku łacińskim.
Dokument jest bardzo oczekiwany, ponieważ może pomóc w przywróceniu pełnej jedności ze wspólnotą Kościoła, tradycjonalistów związanych z założonym przez abp Marcela Lefebvre’a Bractwem Kapłańskim św. Piusa X.
Prezentacja odbyła się 27 czerwca w Watykanie. Papież zapoznał 13 hierarchów z zawartością i duchem Motu Proprio. Omawia ono zasady korzystania z Mszału w języku łacińskim, promulgowanego w 1962 r. przez Jana XXIII. Jak poinformowało watykańskie biuro prasowe Benedykt XVI na temat nowego dokumentu rozmawiał z kardynałami przez godzinę. Publikacja dokumentu przewidziana jest wnajbliższych dniach, kiedy zostanie on wysłany do wszystkich biskupów. Będzie mu towarzyszył obszerny osobisty list Ojca Świętego, w którym wskazana zostanie data wejścia w życie Motu Proprio.
Rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi poinformował, że we wczorajszym spotkaniu uczestniczyło 13 hierarchów z Francji, Włoch, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Indii oraz Gabonu. W prezentacji wzięli udział kardynałowie Tarcisio Bertone i Stanisław Dziwisz.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.