Benedykt XVI zaprezentował przedstawicielom różnych episkopatów zapowiadane od dawna Motu Proprio dotyczące korzystania z Mszału w języku łacińskim.
Dokument jest bardzo oczekiwany, ponieważ może pomóc w przywróceniu pełnej jedności ze wspólnotą Kościoła, tradycjonalistów związanych z założonym przez abp Marcela Lefebvre’a Bractwem Kapłańskim św. Piusa X.
Prezentacja odbyła się 27 czerwca w Watykanie. Papież zapoznał 13 hierarchów z zawartością i duchem Motu Proprio. Omawia ono zasady korzystania z Mszału w języku łacińskim, promulgowanego w 1962 r. przez Jana XXIII. Jak poinformowało watykańskie biuro prasowe Benedykt XVI na temat nowego dokumentu rozmawiał z kardynałami przez godzinę. Publikacja dokumentu przewidziana jest wnajbliższych dniach, kiedy zostanie on wysłany do wszystkich biskupów. Będzie mu towarzyszył obszerny osobisty list Ojca Świętego, w którym wskazana zostanie data wejścia w życie Motu Proprio.
Rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi poinformował, że we wczorajszym spotkaniu uczestniczyło 13 hierarchów z Francji, Włoch, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Indii oraz Gabonu. W prezentacji wzięli udział kardynałowie Tarcisio Bertone i Stanisław Dziwisz.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.