Metropolici krakowski i warszawski modlili się 28 czerwca przy grobie Jana Pawła II o jego rychłą beatyfikację. Z kard. Stanisławem Dziwiszem i abp. Kazimierzem Nyczem poranną Mszę św. koncelebrowało blisko stu kapłanów, w tym bp Piotr Jarecki.
Główną kaplicę Grot Watykańskich wypełniło ponad 350 pielgrzymów.
"Był chwałą Boga, jego życie było urzeczywistnieniem Ewangelii. Bronił godności człowieka przemawiając do niezliczonych rzesz, apelując do rządzących i parlamentarzystów" - mówił w homilii kard. Dziwisz. Jan Paweł II nie zważał na swoje choroby i słabości ponieważ wierzył, że jego misją jest głoszenie Chrystusa.
"Dwa lata minęły od przejścia Sługi Bożego do Domu Ojca, a pamięć o nim ciągle zapala nasze serca i pobudza wolę by nasze życie było pieśnią uwielbienia na cześć Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Ojciec Święty zachęca nas do odważnego wyznawania Chrystusa przed światem, do obrony życia na każdym jego etapie, do stawania w obronie ludzi słabych i cierpiących. Prośmy Boga także o rychłe wyniesienie do chwały ołtarzy Jana Pawła II, aby chwała Boga zajaśniała nowym blaskiem w całym Kościele i w świecie" - mówił w homilii kard. Dziwisz.
Arcybiskupi Kazimierz Nycz i Edward Ozorowski otrzymają jutro z rąk Benedykta XVI paliusze - znak władzy metropolity i jego więzi ze Stolicą Apostolską.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.