Aż trzy dni będą trwały międzynarodowe uroczystości religijne z udziałem dwóch watykańskich dostojników i szefów dwóch państw związane z beatyfikacją założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, o. Stanisława Papczyńskiego, które w połowie września odbędą się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.
„Dla marianów na całym świecie to ważny dzień. Nasz Założyciel zostanie ogłoszony błogosławionym ponad 300 lat od swojej śmierci. To, że akurat licheńskie sanktuarium będzie świadkiem tego wielkiego wydarzenia, traktujemy jako niezwykłe wyróżnienie. Szacujemy, że tę radość zechce z nami dzielić ok. 100 tys. pielgrzymów uczestniczących w Mszy beatyfikacyjnej” - powiedział rzecznik licheńskiego sanktuarium, ks. Zbigniew Krochmal ze zgromadzenia marianów.
Beatyfikacyjną Mszę św., podczas której o. Papczyński zostanie ogłoszony błogosławionym, odprawi 16 września w południe Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone. W liturgii na Placu przed bazyliką licheńską wezmą udział prezydenci Polski i Litwy – Lech Kaczyński i Valdas Adamkus, gdyż zmarły trzysta lat temu Stanisław Papczyński żył i działał w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Dzień wcześniej, kard. Bertone poprowadzi nieszpory w bazylice. Oddając cześć ofiarom reżimu hitlerowskiego, które w 1999 r. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze, watykański dostojnik będzie się modlił z wiernymi o pokój na świecie w Kaplicy 108 Męczenników II wojny światowej.
Po nieszporach w bazylice, w której w głównym ołtarzu widnieje słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, czczonej od 150 lat w licheńskim sanktuarium, odprawiona zostanie Msza św. Po liturgii Prymas Polski, kard. Józef Glemp poprowadzi w świątyni Apel Maryjny i procesję ze świecami.
Nazajutrz rano przybyły do Lichenia prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, kard. Franc Rode odprawi w Kaplicy Trójcy Świętej jutrznię dla zakonników i zakonnic z różnych zgromadzeń.
Po odprawionych w południe głównych uroczystościach beatyfikacyjnych kard. Bertone uda się do Góry Kalwarii koło Warszawy, gdzie znajduje się grób o. Papczyńskiego. Sekretarz Stanu będzie modlił się tam w intencji Kościoła w Polsce i Zgromadzenia Księży Marianów.
Dzień później, 17 września, w 306. rocznicę śmierci o. Papczyńskiego, przy grobie błogosławionego w Górze Kalwarii będzie się modlił kard. Rode. W znajdującym się tam sanktuarium na Mariankach pochodzący ze Słowenii purpurat odprawi dziękczynną Mszę za wyniesienie na ołtarze Założyciela marianów.
Urodzony w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie w chłopskiej rodzinie Jan Papczyński wstąpił w młodości do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław. Po 14 latach opuścił zakon, by założyć własne zgromadzenie. Stolica Apostolska zatwierdziła je pod koniec jego życia w 1699 r. Zmarł 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii.
Proces beatyfikacyjny o. Papczyńskiego rozpoczął się w połowie XVIII w., jednak rozbiory uniemożliwiły jego dokończenie. Wznowiony w 1952 r. proces zakończył się w 1992 r. wydaniem przez Jana Pawła II dekretu o heroiczności cnót Papczyńskiego. 16 grudnia 2006 r. Benedykt XVI uznał zaś cud za jego wstawiennictwem.
O. Papczyński będzie czwartym błogosławionym marianinem. Do tej pory beatyfikowani zostali: litewski arcybiskup Jerzy Matulewicz, który w 1909 r. odnowił skazane przez zaborców na wymarcie Zgromadzenie Księży Marianów i sam został jego członkiem, a także dwaj męczennicy ostatniej wojny – księża Jerzy Kaszyra i Antoni Leszczewicz.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.