Abp Filoni substytutem w Sekretariacie Stanu

Ojciec Święty mianował substytutem do spraw ogólnych w Sekretariacie Stanu dotychczasowego nuncjusza apostolskiego na Filipinach, abp. Fernando Filoniego.

Hierarcha ma 61 lat i pochodzi z Apulii w południowo-wschodnich Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął przed 37 laty. Uzyskał doktorat z filozofii i prawa kanonicznego. Od ćwierć wieku pracuje w dyplomacji watykańskiej. Dotychczasową posługę pełnił na placówkach w Sri Lance, Iranie, Brazylii, na Filipinach, a także w Sekretariacie Stanu. W roku 2001 został nuncjuszem apostolskim w Iraku i Jordanii, zaś sakrę biskupią przyjął z rąk Jana Pawła II.

Abp Filoni odegrał istotną rolę w wypracowywaniu stanowiska Stolicy Apostolskiej wobec ingerencji amerykańskiej w Iraku. Pozostał w Bagdadzie także podczas działań wojennych. Podejmował starania o zapewnienie wolności religijnej tamtejszym chrześcijanom i wielokrotnie apelował do opinii światowej o spieszenie im z pomocą. Podczas swej misji na Filipinach podpisał porozumienie Stolicy Apostolskiej z rządem w Manili o dobrach kulturalnych Kościoła. Abp Filoni przybędzie do Rzymu i podejmie swe nowe obowiązki w lipcu.

Zadaniem sekcji spraw ogólnych (czyli Sekcji Pierwszej) Sekretariatu Stanu jest załatwianie spraw związanych z bieżącą działalnością Ojca Świętego, zarówno w tym co dotyczy kierowania Kościołem powszechnym, jak i kontaktów z dykasteriami Kurii Rzymskiej. Sekcja redaguje dokumenty, których opracowanie powierza jej Ojciec Święty. Wykonuje akty urzędowe związane z nominacjami w Kurii Rzymskiej oraz przechowuje pieczęć ołowianą i pierścień Rybaka. Określa funkcje i kieruje działalnością przedstawicieli Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza w odniesieniu do Kościołów lokalnych. Zajmuje się wszystkim, co dotyczy ambasad przy Stolicy Apostolskiej. Czuwa nad działalnością oficjalnych środków przekazu Stolicy Apostolskiej, przygotowuje do publikacji «Acta Apostolicae Sedis» i «Annuario Pontificio».

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg