Ojciec Święty przyjął na audiencjach czterech biskupów z Republiki Środkowoafrykańskiej, którzy przybyli z wizytą ad limina Apostolorum.
Na terenie kraju istnieje 9 diecezji oraz 114 parafii, w których pełni posługę 277 kapłanów, wspomaganych przez 334 zakonnice. Istotną rolę w życiu kraju pełnią szkoły katolickie. W obliczu napięć politycznych i fali przemocy Kościół wytrwale upomina się o poszanowanie praw człowieka i pojednanie narodowe – podkreśla przewodniczący episkopatu bp François Xavier Yongbandje.
„Usiłujemy w naszym kraju zachować dobre, pełne szacunku relacje z wyznawcami innych religii i Kościołami niekatolickimi. Staramy się na przykład prowadzić dialog z muzułmanami, łagodzić napięcia i konflikty” - powiedział bp François Xavier Yongbandje. Jak podkreśla przewodniczący episkopatu cały czas próbują uzmysłowić, że w interesie wszystkich jest osiągnięcie sprawiedliwego porozumienia, które mogłoby przyczynić się do uniknięcia niepotrzebnego konfliktu.
„Nasz kraj od niemal czterdziestu lat jest pogrążony w kryzysie polityczno-wojskowym, który niestety trwa nadal i wyrządza ludności wiele szkód. Wszyscy dokładamy starań, aby dialog prowadzony był w prawdzie, na płaszczyźnie wiary. Trzeba rozmawiać ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, którzy bardziej chcą harmonijnego rozwoju ojczyzny, niż konfliktu grożącego jej rozpadem” – powiedział bp François Xavier Yongbandje.
Powierzchnia Republiki Środkowoafrykańskiej jest dwukrotnie większa od Polski (622 984 km²). Kraj ma 4 mln 220 tys. mieszkańców, należących do 80 grup etnicznych.
Terytorium dzisiejszej Republiki Środkowoafrykańskiej wchodziło między XVI a XIX w. w skład sułtanatu Bagirmi. Pod koniec XIX w. tereny te zostały zajęte przez Francję i przekształcone w kolonię. Kraj uzyskał pełną niepodległość w 1960 r., lecz należy on do najbardziej niestabilnych i ubogich państw w Afryce.
Kościół katolicki podjął na tym terenie działalność misyjną w drugiej połowie XIX w. Odrębną hierarchię ustanowiono tam przed 52 laty, a pierwszy biskup wywodzący się z miejscowej ludności przyjął sakrę w 1968 r. Obecnie 1/3 mieszkańców wyznaje religie pierwotne, ¼ protestantyzm i tyle samo katolicyzm, zaś 15proc. islam.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.