W Watykanie rozpoczął się doroczny, już 28. z kolei, kurs forum wewnętrznego dla spowiedników.
Organizowany on jest tradycyjnie w czasie Wielkiego Postu przez Penitencjarię Apostolską. W spotkaniu uczestniczy ponad 600 kapłanów z całego świata. Zwieńczeniem kursu będzie liturgia pokutna w bazylice watykańskiej, którą w piątek poprowadzi Papież Franciszek.
„Ojcu Świętemu mocno leży na sercu kwestia dobrej formacji kapłanów do ich prawidłowiej i odpowiedzialnej posługi w sakramencie pojednania, tak by każdy kto odchodzi od kratek konfesjonału mógł prawdziwie doświadczyć Bożego miłosierdzia” - mówi ks. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej.
„Wykonując posługę pojednania, kapłani powinni starać się wykonywać misję ojców, doradców i „sędziów” zgodnie z nauczaniem Magisterium, nabywając wiedzę niezbędną do tego celu i postępując ostrożnie, z dyskrecją, cierpliwością, rozeznaniem i dobrocią. Należy unikać niebezpieczeństwa kreowania «cierpienia grzechu», czy też «kompleksu poczucia winy» u penitenta, który ma być przecież zachęcany, aby całą swoją ufność złożył w nieskończonym miłosierdziu Boga – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Nykiel. – Żaden spowiednik nigdy nie powinien uważać się za właściciela sakramentu, którym posługuje, ponieważ każdy ksiądz dobrze wie, że sam jest grzesznikiem, któremu odpuszczono i stale jest podtrzymywany przez miłosierną miłość Boga. Proboszczom Rzymu Papież przypomniał ostatnio, że „kapłan czy biskup, który nie uważa się za grzesznika, który się nie spowiada, zamyka się w sobie i nie postępuje w wierze”. Posługa spowiedzi, prawdopodobnie bardziej niż inne sakramenty, podkreśla całe człowieczeństwo, przygotowanie doktrynalne i osobowość posługującego kapłana, dlatego też wymaga wielkiej pokory, stabilności, dojrzałego człowieczeństwa i głębi jego życia duchowego”.
Kurs forum wewnętrznego rozpoczęła Lectio magistralis kardynała Penitencjarza Większego „Dziedzictwo i perspektywy Jubileuszu Miłosierdzia w duszpasterskiej misji Kościoła”. Z kolei regens podjął temat: „Penitencjaria Apostolska, dykasteria w służbie spowiedników i penitentów”. Czterodniowy kurs zakończy specjalna audiencja u Papieża Franciszka.
Papież Franciszek powiedział nam, byśmy dobrze świętowali Zmartwychwstanie.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.