W poniedziałek, 28 maja, mija 26. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Obecnie Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych m.in. na podstawie materiałów zebranych podczas diecezjalnego etapu procesu przygotowuje szczegółową dokumentację o heroiczność cnót Sługi Bożego.
Ze względu na ilość materiałów, prace te potrwają najprawdopodobniej jeszcze bardzo długo - uważa kapucyn, o. Gabriel Bartoszewski, znawca spraw beatyfikacyjnych.
Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1983 roku a zakończył 6 lutego 2001 roku. Akta zebrane w toku procesu - w sumie 37 tomów - wraz z załącznikami (książkami i artykułami autorstwa kandydata na ołtarze) zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Jak wyjaśnił KAI o. Gabriel Bartoszewski, kapucyn, znawca spraw beatyfikacyjnych, obecnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji o heroiczności cnót. Dokumentację tę przygotowuje wraz z gronem współpracowników postulator generalny w Rzymie, ks. Marek Stępień pod kierunkiem relatora Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Dokumentacja wydana zostanie w formie poważnego, prawdopodobnie wielotomowego opracowania naukowego. Będą w nim zawarte wszystkie dokumenty świadczące, że Sługa Boży praktykował cnoty chrześcijańskie w sposób heroiczny, nadzwyczajny, nieprzeciętny, wyróżniający się spośród otoczenia.
O. Bartoszewski przypomina, że w publikacji znajdzie się biografia hagiograficzna opracowana w aspekcie świętości i cnót od najmłodszych lat aż do chwili śmierci i wszystkie składane w ramach diecezjalnego etapu procesu zeznania świadków. W oparciu o te materiały, a zwłaszcza zeznania świadków, przygotowane zostanie i również dołączone do publikacji, szczegółowe studium o heroiczności cnót, ocena teologiczna oraz szereg innych dokumentów z życia i działalności kandydata na ołtarze. "W wypadku kard. Wyszyńskiego to będzie wyjątkowo obszerna dokumentacja" - stwierdza o. Bartoszewski.
Wyjaśnia, że po opracowaniu dokumentacji zostanie ona złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z prośbą o wyznaczenie komisji teologicznej dla oceny zgromadzonych materiałów. Zdaniem o. Bartoszewskiego ze względu choćby na olbrzymią ilość opracowywanych źródeł nie należy spodziewać się rychłego zakończenia tych prac.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.