O cierpieniach kolonizowanych ludów Ameryki Łacińskiej wspomniał Benedykt XVI podczas środowej audiencji ogólnej w Watykanie. Papież podsumował pielgrzymkę apostolską do Brazylii, którą odbył w dniach 9-14 maja.
Papież przypomniał najważniejsze etapy wizyty: kanonizację pierwszego brazylijskiego świętego, Frei Galvao w Sao Paulo oraz inaugurację V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Na placu św. Piotra zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów w tym wielu Polaków.
Papież wyraził radość, że mógł odwiedzić Brazylię i podkreślił, że pielgrzymował także do całego kontynentu Ameryki Łacińskiej, który jak się wyraził, "kocha" i gdzie mieszka największa liczba katolików na świecie.
Benedykt XVI wyraził wdzięczność za gorące przyjęcie biskupom, prezydentowi i władzom Brazylii oraz całemu narodowi. Podkreślił, że jego pielgrzymka była "aktem wdzięczności" wobec Boga za cuda, jakich dokonał wśród ludów Ameryki Łacińskie oraz za wiarę, która ożywiała kulturę kontynentu w ciągu ponad 500 lat.
Papież pomny na słowa krytyki w Ameryce Łacińskiej, z jakimi przyjęto jego wypowiedź na temat chrystianizacji kontynentu w przesłaniu inaugurującym 13 maja V Konferencję powiedział: "Niewątpliwie wspominając chwalebną przeszłość nie można ignorować cieni, jakie towarzyszyły dziełu ewangelizacji kontynentu latynoamerykańskiego. Nie można zapominać o cierpieniach i niesprawiedliwościach, jakie kolonizatorzy zadawali rodzimej ludności, łamiąc częstokroć jej podstawowe prawa ludzkie. Jednakże należne wspomnienie tych nieusprawiedliwionych zbrodni, zbrodni, które skądinąd już wtedy potępione zostały przez misjonarzy takich jak Bartłomiej de las Casas i teologów, jak Franciszek z Vitorii OP z Uniwersytetu w Salamance."
Papież w orędziu do biskupów latynoamerykańskich powiedział 13 maja, że przyjęcie chrześcijaństwa nie oznaczało "wyobcowania kultur prekolumbijskich ani narzucania kultury z zewnątrz". Zwrócił uwagę, że "utopia powrotu do ożywienia religii prekolumbijskich, przez oddzielenie ich od Chrystusa i Kościoła powszechnego, nie byłaby postępem, lecz regresem".
Benedykt XVI podkreślił, że integralnym i podstawowym elementem tożsamości ludów Ameryki Łacińskiej jest Ewangelia a tożsamość katolicką kontynentu ożywiają m. in. zasady społecznej nauki Kościoła. Papież przypomniał o wyzwaniach przed jakimi stoi brazylijski Kościół a które dotyczą przede wszystkim przezwyciężania olbrzymich problemów społecznych i ekonomicznych. Mówiąc o latynoskim Kościele wskazał na dynamiczny rozwój ruchów kościelnych i instytutów życia konsekrowanego.
Papież przypomniał następnie najważniejsze etapy pielgrzymki, m.in. kanonizację Antoniego od św. Anny Galvao (Frei Galvao) w Sao Paulo, wizytę na Farmie Nadziei, ośrodku odwykowym dla młodych narkomanów, spotkanie z biskupami w katedrze w Sao Paulo oraz inaugurację obrad V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Papież pozdrowił Polaków obecnych na audiencji. Zwracając się po polsku powiedział: "Pozdrawiam pielgrzymów polskich. Wspominając podróż apostolską do Brazylii dziękuję raz jeszcze wszystkim za modlitwy. Wiele spotkań z tej podróży zachowuję w pamięci. Owoce mego pielgrzymowania zawierzam Matce Bożej z Guadalupy, patronce Ameryki, i nowemu świętemu z Brazylii, Antoniemu Galvao. Życzę wszystkim owocnego pobytu w Rzymie. Wam tu obecnym i waszym bliskim serdecznie błogosławię".
Wśród pielgrzymów z Polski byli m.in. metropolita łódzki abp Władysław Ziółek i prezydent Łodzi oraz redakcja katolickiego tygodnika "Niedziela".
Publikujemy cały tekst przemówienia papieskiego:
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.