Na konieczność podjęcia skoordynowanej walki z epidemiami, szczególnie w przypadku dzieci zwrócił uwagę abp Silvano Tomasi.
Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach ONZ w Genewie przewodniczy delegacji watykańskiej na 60. Światowym Zgromadzeniu Zdrowia. Gremium to jest najważniejszym organem decyzyjnym WHO.
Abp Tomasi zauważył, że walka z epidemiami wymaga wspólnych działań całej rodziny ludzkiej. Powinny one obejmować badania naukowe, szczepienia, leczenie oraz prewencję. Stolica Apostolska jest zaniepokojona ogromną ilością zgonów wśród najmłodszych mieszkańców globu. Każdego roku na całym świecie umiera 10,5 mln dzieci poniżej 5 roku życia z powodu chorób często uleczalnych u osób dorosłych. Delegacja watykańska zwróciła uwagę na poważne zaniedbania w leczeniu dzieci zarażonych wirusem HIV. Jedynie 15 proc. z nich ma dostęp do leków antyretrowirusowych.
Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej zaapelował do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o podejmowanie decyzji, które uwzględniałyby wizję człowieka respektującą jego godność. „Należy dążyć nie tylko do uwolnienia od chorób, ale także do pełnej jedności i równowagi sił fizycznych, duchowych i społecznych osoby ludzkiej” – podkreślił abp Tomasi. Watykański dyplomata zwrócił ponadto uwagę na konieczność pogodzenia promocji zdrowia kobiet z wartościami moralnymi i duchowymi oraz umacnianiem rodziny.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.