Niemieckie media o pielgrzymce

Niemiecka prasa powściągliwie relacjonuje pielgrzymkę Benedykta XVI do Brazylii.

Większość gazet i wydań dzienników telewizyjnych koncentruje się na wymiarze społecznym i politycznym tej wizyty, podkreślając, że Papież przyleciał do Brazylii z bardzo trudną misją.

Trudność tej misji polega na tym, że w Brazylii katolicy wciąż masowo przechwytywani są przez sekty a cały kraj musi walczyć z nędzą i narastającą przestępczością. Takie komentarze czytamy w prawie wszystkich większych niemieckich gazetach. Skoncentrowały się one w swoich relacjach i komentarzach na toczącej się w Brazylii debacie o legalizacji aborcji. Największy niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” twierdzi, że wypowiedź Ojca Świętego na pokładzie samolotu wywołała w Brazylii zamieszanie, ponieważ potępił on aborcję i uzasadnił, że można ekskomunikować polityków, którzy ją propagują. Gazeta dodaje jednak, że o dyplomatyczny spokój zabiegał rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Federico Lombardi, który tłumaczył dziennikarzom, że papież nie ma zamiaru nikogo ekskomunikować.

Dziennik „Süddeutsche Zeitung” natomiast zatytułował swoją relacje z Brazylii: „To my jesteśmy oryginałem”. Gazeta twierdzi, że „papież przygotowuje swój Kościół w Brazylii do walki z innymi religiami. Wizyta Benedykta jest odpowiedzią na wyzwania sekt i wspólnot zielonoświątkowców. To Kościół katolicki jest oryginałem, który już od czasów rzymskich miał bogatą liturgię i walczył o prawa rodziny – na długo przed zaistnieniem wspólnot zielonoświątkowców” czytamy dziś w monachijskiej gazecie.

Z powodu różnicy czasu żadne medium elektroniczne nie relacjonuje pielgrzymki Benedykta XVI do Brazylii na żywo. W większości dzienników telewizyjnych i radiowych pojawiają się jednak krótkie relacje z jej przebiegu. O wczorajszym wieczornym spotkaniu Ojca Świętego z młodzieżą na stadionie w São Paulo wspomniały dzisiejsze poranne wydania: według ogólnoniemieckiej rozgłośni ARD Benedykt XVI udzielił młodzieży „lekcji moralności w tak bezpośredni sposób, jaki do tej pory świat od Niego nie słyszał” Stacja ARD komentuje jednak, że „młodzież biła brawa po nauce o czystości przedmałżeńskiej, ale wielu z uczestników przyznało przed mikrofonami niemieckich korespondentów, że ich życie wygląda inaczej niż chciałby tego papież”.

Wszystkie niemieckie media podkreślają też, że Benedykt XVI będzie musiał zmierzyć się z krajem, w którym katolicy sympatyzują z teologią wyzwolenia. W tym kontekście chętnie przypominają, że to właśnie Joseph Ratzinger jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary przyczynił się do pomniejszenia jej wpływu na rzeczywistość Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama