Drugi dzień pielgrzymki na Kontynent Nadziei

Drugi dzień pielgrzymki Ojciec Święty rozpoczął prywatną Eucharystią w swej rezydencji w Sao Paulo.

Jest nią klasztor św. Benedykta z XVII wieku, usytuowany w najstarszej części miasta. To tutaj w 1908 r. powstał pierwszy w Brazylii wydział filozoficzny. Obecnie, oprócz renomowanego Kolegium św. Benedyta, jest tam również bazylika Wniebowzięcia Matki Bożej.

Co przyjazd Papieża zmienił w rytmie życia 35-osobowej wspólnoty zakonników? Ojciec João Battista Evangelista Kovas z uśmiechem odpowiada, że nic. „Cała wspólnota z wielka radością przyjęła Papieża. Jego obecność nie zakłóca nam rytmu monastycznego. W sposób zwyczajny możemy kontynuować modlitwę brewiarzową, która kreśli tu rytm codziennego życia. Jedynym naszym pragnieniem było to, by Ojciec Święty czuł się jak u siebie w domu. Na to spotkanie z niecodziennym gościem przygotowywaliśmy się już w czasie Wielkiego Postu. Odnowiło nas to duchowo. Po raz pierwszy gościmy Papieża, który nosi imię naszego założyciela, Benedykta. Trudno by wspólnota mogła sobie wyobrazić coś wspanialszego” - powiedział o. Kovas.

Pierwszym oficjalnym wydarzeniem dzisiejszego dnia była wizyta kurtuazyjna złożona prezydentowi Brazylii. Luiza Ignacio Lulę da Silva Benedykt XVI odwiedził w siedzibie władz stanu São Paulo. Pałac Bandeirantes swą nazwę zawdzięcza tak właśnie nazywanym odkrywcom – poszukiwaczom złota i diamentów, którzy przed wiekami przeczesywali okoliczne lasy. Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy prywatnej. Prezydent Lula trzy dni przed przyjazdem Papieża zapowiedział w audycji radiowej, że tematem rozmowy będzie polityka społeczna i walka z biedą. Obie te sprawy łączą aktualną politykę państwa z troską Kościoła - podkreśla ordynariusz Anapolis, biskup João Wilk OFM Conv.

“Na płaszczyźnie społecznej jest to spotkanie – powiedział polski biskup misyjny. – Kościół katolicki dąży do równouprawnienia, do zapewnienia funkcjonowania systemu demokratycznego. Rząd obecnego prezydenta jest lewicowy, o znamionach demokratycznych. Gdy chodzi o sprawy społeczne, Kościół i rząd mówią tym samym językiem. Natomiast rozbieżności występują tam, gdzie chodzi o wartości. Próby wprowadzenia w kraju legalnej aborcji to sprawa bardzo delikatna. Oficjalne prawo nie pozwala na aborcję i Kościół katolicki za wszelką cenę chce utrzymać ten stan. Natomiast ze środowisk rządowych, tak samo jak w innych krajach, wychodzą ciągłe próby wprowadzenia tego problemu pod debatę parlamentarną” – dodał franciszkański misjonarz.

W spotkaniu prezydenta Luli z Benedyktem XVI, które jeszcze trwa, uczestniczą minister spraw zagranicznych, kardynał sekretarz stanu oraz nuncjusz apostolski w Brazylii i ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej. Ponadto w dzisiejszy program papieskiej wizyty wpisano krótkie spotkanie z przedstawicielami innych wyznań i religii w klasztorze św. Benedykta oraz obiad z orszakiem papieskim i prezydium episkopatu Brazylii. Po południu natomiast na stadionie „Paulo Machado de Carvalho” w Pacaembu Ojciec Święty spotka się z młodzieżą.

„Młodzi Brazylijczycy – podkreśla bp Mariano Manzana - przeżywają te same problemy, co młodzi w innych krajach świata”. Ordynariusz Mossoró w północno wschodniej Brazylii ma na myśli kryzys tożsamości, nie tylko z punktu widzenia czysto ludzkiego, ale także wiary i religii. Młodzież musi odpowiedzieć na dar wiary otrzymany w rodzinie, która obecnie jest często podważana i negowana. Muszą stawiać czoło problemom związanym z pracą, ze znalezieniem mieszkania.

„Niestety, w Brazylii istnieją spore nierówności – stwierdził włoski biskup misyjny. – Sprawiają one, że duża część młodzieży spychana jest na margines społeczeństwa. Jest więc w niebezpieczeństwie. Niejednokrotnie wpada w narkomanię, prostytucję czy zaczyna handlować narkotykami. Ta podróż na pewno pozostawi ślad – dodał brazylijski hierarcha. – Wskazuje bowiem, że przyszłość ewangelizacji Ameryki Łacińskiej zależy nie tylko od księży, sióstr zakonnych i zakonników, ale od wszystkich ochrzczonych”.

Bp Manzana jest przekonany, że wieczorne spotkanie Papieża z młodzieżą przyczyni się powstania świadomego laikatu, pełnego nadziei na przyszłość.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama