O nadziejach wiązanych z papieską pielgrzymką do Brazylii

Papieska wizyta w Brazylii wykracza poza granice Kościoła katolickiego i będzie miała ogromne znaczenie dla całego kontynentu.

Oczekujemy, że Benedykt XVI wskaże nam kierunki działania na przyszłe lata – stwierdził nowy przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Brazylii. Abp Geraldo Lyrio Rocha wskazał, że szczególną troskę Kościoła budzi postępująca sekularyzacja i odchodzenie wiernych do sekt protestanckich.

Przestrzegł zarazem przed zbytnim alarmizmem w tej sprawie, wskazując, że kościoły są pełne i na terytorium całego kraju wciąż powstają nowe parafie. Nawiązując do słów Jana Pawła II, abp Rocha podkreślił, że Kościół musi punktować nie tyle na ilość, co na jakość katolików.

Nowy przewodniczący brazylijskiego episkopatu nawiązał do najnowszych badań statystycznych. Wskazują one, że liczba katolików w Brazylii przestała spadać. W latach 80. i 90. XX w. malała ona w bardzo szybkim tempie. Obecnie katolicy stanowią ok. 74 proc. brazylijskiego społeczeństwa. Wciąż jednak brakuje wystarczającej liczby kapłanów.

«« | « | 1 | » | »»