Arcybiskup Sao Paulo o papieskiej pielgrzymce

„Kościół nie może pozostawać na marginesie życia społecznego. Niosąc orędzie Chrystusa powinien pomagać w rozwiązywaniu problemów, jakim stawiają czoła Brazylijczycy" - przekonany jest o tym abp Odilo Pedro Scherer.

Nowy metropolita São Paulo, pierwszego brazylijskiego miasta, które będzie gościć Benedykta XVI podkreśla, że "Papież przybywa, aby umocnić Kościół, ukierunkować jego życie i umocnić katolików na drogach Pańskich". Abp Scherer jest również sekretarzem generalnym brazylijskiego episkopatu, a zarazem sekretarzem pomocniczym V Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

RV: Jakie aktualne wyzwania dostrzega Ksiądz Arcybiskup w swej archidiecezji?

Abp Scherer: Jest dużo wyzwań wewnętrznych, przed którymi staje Kościół: odnowa życia kościelnego, misyjności, nowa postawa Kościoła względem społeczeństwa. Nie może on pozostawać na marginesie życia społecznego, ale winien w nim uczestniczyć, niosąc orędzie Jezusa Chrystusa. Będzie się wtedy przyczyniał do rozwiązania istniejących problemów, aby ludzie mieli rzeczywiście pełnię życia w Jezusie Chrystusie. Ponadto liczne są wyzwania społeczne. Jest ich wiele zarówno w São Paulo, jak i w całej Brazylii: nadal istniejąca bieda, przemoc, marginalizacja społeczna. Istnieje tu kultura, która bardzo często za mało zwraca uwagę na wartości życia, sprawiedliwości, solidarności. Mamy więc dużo do zrobienia również gdy chodzi o ewangelizację społeczeństwa, kultury, współżycia między ludźmi, organizowania życia społecznego, aby dzięki wkładowi katolików, zaczynowi Ewangelii, społeczeństwo mogło lepiej żyć.

RV: Czego Brazylijczycy spodziewają się po wizycie Benedykta XVI?

Abp Scherer: Bardzo się nią cieszymy. Ludzie są zadowoleni, a prace organizacyjne postępują. Ojciec Święty odbędzie kilka ważnych spotkań z Brazylijczykami, zwłaszcza w São Paulo: spotkanie z młodzieżą oraz wielką celebrację eucharystyczną, podczas której zostanie kanonizowany bł. Antoni od św. Anny Galvão de França, pierwszy święty urodzony w Brazylii. Ten franciszkanin pracował i mieszkał w São Paulo. Będzie więc kanonizowany jakby we własnym domu. Papież odwiedzi też kościelny ośrodek terapeutyczny i resocjalizacyjny dla narkomanów. Jest to wizyta bardzo oczekiwana, ponieważ ludzie pragną usłyszeć papieskie słowa w obliczu tej poważnej plagi społecznej, wobec narkomanów, których życie zostało w jakiś sposób złamane uzależnieniem od narkotyków. Wielkim wydarzeniem będzie otwarcie przez Papieża V Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Aparecidzie. Oczekujemy tam bardzo ważnego orędzia Ojca Świętego, które zostanie wygłoszone na początku spotkania. Nada ono kierunek obradom. Papież przybywa, aby umocnić Kościół, ukierunkować jego życie, umocnić katolików na drogach Pańskich

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama