13 maja Benedykt XVI otworzy w Aparecidzie obrady V Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Do tego wydarzenia brazylijski Kościół przygotowuje się m.in. przez sesję plenarną tamtejszego Episkopatu (1-9 maja). W obradach uczestniczy bp Czesław Stanula CSsR.
„W tej chwili wciąż pracujemy nad Dyrektorium Młodzieży. Podejmuje ono bardzo ważny, a zarazem aktualny temat wychowania młodego pokolenia. Dokument zostanie przyjęty przez episkopat Brazylii. Mamy nadzieję, że będzie światłem wskazującym drogę naszej młodzieży i równocześnie tym, którzy pracują z młodymi ludźmi. Stawiamy na formację integralną. Nie zapominamy jednak o trudnej rzeczywistości, w której żyje nasza młodzież” – powiedział radiu Watykańskiemu bp Stanula. Zaznaczył jednocześnie, że spotkanie episkopatu stanowi bezpośrednie przygotowanie do V Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, która odbędzie się od 13-31 maja w Aparecidzie. Hierarcha podkreślił, że biskupi liczą, iż Papież pokaże im jaką drogą iść na przyszłość.
„Będzie to bardzo ważna konferencja dla przyszłości kontynentu latynoamerykańskiego. Czasy szybko się zmieniają i nasze duszpasterstwo musi towarzyszyć dokonującym się przemianom. Dlatego też przygotowania do konferencji w Aparecidzie trwały prawie dwa lata. Dokonaliśmy przeglądu najważniejszych problemów, które dotykają nasze Kościoły” – powiedział bp Stanula.
Polski redemptorysta, od lat pracujący w Brazylii wśród najważniejszych tematów jakimi zajmie się konferencja wymienił: problem odchodzenia wiernych do sekt, rosnącą liczbę ludzi deklarujących się „jako osoby bez religii”. Szeroko dyskutowana będzie też kwestia rodziny i prób zrównania jej z nieformalnymi, w tym homoseksualnymi związkami. Bp Stanula powiedział, że Benedykt XVI będzie witany jako ten który „ożywi Kościół ale jednocześnie przyniesie pokój spragnionej go Ameryce Łacińskiej”.
Bp Czesław Stanula jest ordynariuszem diecezji Itabuna. Obecnie został wybrany przewodniczącym regionalnym episkopatu północno-wschodniej Brazylii. Obejmuje on dwa stany Bahia i Sergipe.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.