Benedykt XVI przyjął na audiencji prywatnej byłego prezydenta Iranu, ajatollaha Mohammada Chatamiego. Irański gość spotkał się następnie z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył szef watykańskiej dyplomacji, abp Dominique Mamberti.
Rozmowy - jak informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej – pozwoliły zająć się znaczeniem dialogu między kulturami. Ma on służyć przezwyciężaniu poważnych napięć, znamiennych dla naszych czasów, przyczyniając się do owocnej współpracy na rzecz pokoju i rozwoju wszystkich narodów. Podczas rozmów nawiązano też do problemów przeżywanych przez wspólnoty chrześcijańskie na Bliskim Wschodzie, w tym w Iranie.
W odniesieniu do sytuacji bliskowschodniej zwrócono uwagę na konieczność zdecydowanych inicjatyw wspólnoty międzynarodowej – takich, jak podejmowane obecnie na spotkaniu w Szarm el-Szejk. Mają one na celu wszczęcie poważnych rokowań, biorących pod uwagę prawa oraz interesy wszystkich stron. Należy przy tym respektować prawo międzynarodowe i być świadomym potrzeby podejmowania działań odbudowujących wzajemne zaufanie.
Dlaczego Kościół odmawia błogosławieństwa parom jednopłciowym.
Aktualny rabin Rzymu podkreśla, że ten gest otwarcia zupełnie zmienił relacje katolicko-żydowskie.
W trzech sekcjach składających się na Sekretariat Stanu pracuje coraz więcej osób świeckich.
Będzie ona pokazywać, że Kościół katolicki jest sprzymierzeńcem nauki.
Dostrzega "brak jedności w wielu zasadniczych aspektach wiary".
"Niech Dziewica Maryja, Matka Miłosierdzia, wyjedna tę łaskę dla nas wszystkich".